Filtreden Türkiye geçti

11 milyar dolar cirolu ABD'li motor devi Cummins, yeni filtre fabrikası için 25 ülke arasından Türkiye'yi seçti. İzmir'de kurulacak tesis 800 kişiye istihdam sağlayacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
Dünyanın en büyük motor yan sanayi firmalarından Cummins, İzmir'de 70 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. 2011'de temeli atılacak olan tesis, 2012'de üretime başlayacak. ABD merkezli yakıt sistemleri, emisyon çözümleri ve elektrik üreten sistemler dahil olmak üzere motor ve ilgili teknolojiler tasarlayan ve üreten 11 milyar dolarlık ciroya sahip Cummins'in yatırımı 2 farklı bölümden oluşacak. Cummins Başkan Yardımcısı ve Üretim Direktörü Ignacio Garcia, "Tesiste filtre ve jenaratör üretimi gerçekleşecek" dedi.

25 ÜLKE ARASINDAN TÜRKİYE

5 yıllık dönemde 800'ün üzerinde kişiye istihdam yaratacaklarını kaydeden Garcia, 190 bölgede 5 bin 200 bayileri ve 40 bin çalışanları bulunduğunu belirtti. Garcia, "Bu yatırımlar için Asya, Kuzey Afrika ve Avrupa'da 25 ülkeyi ileride büyüme beklentilerimizi karşılayacak bir imalat alanı olarak inceledik. Değerlendirmeler sonucu Türkiye üzerine yoğunlaştık ve burada karar kıldık" dedi. Türkiye'yi stratejik bir konumda değerlendirdiklerini ve yatırımlarının süreceğini söyleyen Garcia, "Bugün bir sonraki aşamayı düşünmeye başladık. Gelecekte, tam bir ürün portföyü ile Türkiye'de olmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

8 yılda 83 milyar dolar doğrudan yatırım geldi
CUMMINS'İN yatırım toplantısında konuşan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Cummins'in yatırımının, diğer yatırımlar için de sinerji doğuracağını söyledi. Son 8 yılda Türkiye'ye 83 milyar dolarlık doğrudan yatırım gerçekleştiğini dile getiren Bakan Mustafa Demir, "Türkiye, bugün hayal edilemeyecek iyi yerlere geldi ve yatırım açısından en cazip ülkelerin başında yer alıyor" dedi.
2011'de yatırımlar artacak

CUMMINS'İ 2009 yılında rotaya aldıklarını söyleyen Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Hüseyin Aslan, "1.5 yıldır bu işin üzerindeydik. Washington'daki ofisimi aracılığımızla bağlantıya geçtik. Firma ile görüşmelerimizi devamlı tuttuk. Bu yatırım tesadüf değil. 800 kişilik yatırıma yan sanayiyi de ekleyince ortaya daha fazla kişiye iş imkanı çıkıyor" dedi. "Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımda son 6 aydır iyileşme var, bunun neticeleri 2011 yılında alınır'' diyen Hüseyin Aslan, ajansın kuruluşundan bu yana yaklaşık 2 bin firmaya yardımcı olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU