'Kanadalı yatırımcıyı yakında göreceksiniz'

Kanada Dış Ticaret Bakanı Peter Van Loan, Türkiye'yi bir üs olarak gördüklerini belirterek "Daha fazla Kanadalı yatırımcı göreceksiniz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
KANADA'NIN 2007'de belirlediği yeni strateji çerçevesinde Türkiye'nin gelişmekte olan bir piyasa olarak kendileri tarafından hedef pazar seçildiğini belirten Kanada Dış Ticaret Bakanı Peter Van Loan, yakın dönemde Türkiye'de daha fazla Kanadalı yatırım ve iş ortaklıklarına şahit olunacağını söyledi. Türkiye ve Kanada arasındaki mevcut ikili ticari ilişkileri geliştirmek üzere 5-8 Aralık tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret eden Van Loan, İstanbul'daki yeni konsolosluk binasının açılışında SABAH'ın sorularını yanıtladı. "Kanada'dan baktığımız zaman Türkiye'nin ekonomik açıdan çok güçlü ve dinamik bir büyüme trendi içinde olduğunu görüyoruz" diyen Van Loan, Kanadalı şirketler için bölgede Türkiye'nin anahtar bir üs seçildiğini söyledi. Van Loan, "Yaptığımız risk değerlemesinde Türkiye ekonomisinin gelecekte çok güçlü olduğunu gördüğümüz için bu bölgedeki ilişkilerimizi geliştirip şirketlerimizi bu tarafa doğru yönlendirerek, teşvik ediyoruz. Kanada ile Türkiye arasında madencilik, gıda, tarım, mühendislik ve uzay teknolojileri ile alternatif enerji alanlarında işbirliği ve karşılıklı yatırım fırsatları olduğuna inanıyoruz" dedi.
BÖLGE LİDERİ

Türkiye'yi 'ticaret hacmi çok yüksek bir bölgenin tam merkezi' olarak niteleyen Van Loan, Kanadalı şirketlerin, Türkiye üzerinden pek çok ülkeye başta gıda olmak üzere değişik ürünler ihraç ettiğini söyledi. Van Loan, "Türkiye, bölgesinde geleceğin ticari lideri olacak bir rol üstlenecek. Bunun nedeni, 72 milyonluk dinamik nüfusunun yanı sıra çevre ülkelerde sahip olduğu ticari etki yeteneği. Yakın gelecekte Türkiye, daha fazla Kanada yatırımına ve Türk şirketleriyle ortaklıklara şahit olacak. Bu hızla artan bir trend. Çünkü Kanadalı yatırımcılar bu şekilde Avrupa, Ortadoğu ve Asya pazarına da ulaşmak istiyor" diye konuştu.

"Bankalarınızdaki sağlamlık, rotamızı Türkiye'ye çevirdi"
KANADA ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son dönemde 2 milyar dolara yaklaştığını kaydeden Peter Van Loan, bunun çok daha yüksek bir potansiyel hacmi olduğunu söyledi. Kriz döneminde Türkiye'de hiçbir bankanın batmamasının ve devlet yardımı almamasının önemine dikkat çeken Van Loan, "Bu, bizim açımızdan çok önemli çünkü Kanada'nın yatırım rotasını ticari partner olarak gördüğü Türkiye'ye çevirmesinde önemli bir neden" dedi.

BUGÜN NELER OLDU