Ataşehir'e İMKB dopingi

Başbakan Erdoğan'ın "İMKB'yi de Ataşehir'e taşıyacağız" sözleri bölgedeki emlakçıları heyecanlandırdı. Emlakçılar 2 yılda bölgede 500 bin TL'nin altında 1+1 daire bulunamayacağını, arazi fiyatlarının 2 katına çıkacağını söylüyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 10.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Finans Merkezi Projesi'nde bombayı patlattı. Sermaye Piyasası Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve kamu bankalarının yanı sıra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) da Ataşehir'deki finans merkezinde yer alacağını açıkladı. İMKB'nin kuruluş yıldönümünde konuşan Başbakan Erdoğan'ın "Artık 2011 daha fazla tehir edilemez, bu adımları attığımız yıl olacaktır. 2-3 yıl içinde bütün merkezler bitmiş olacak" sözleri bölgedeki emlak hareketliliğini yeniden artırdı. Remax ABC2 ofisinden gayrimenkul danışmanı Bora Güçmen, yeni açıklamalardan sonra bölgedeki arazi ve konut fiyatlarının 2 kat daha artacağını belirterek, "Finans merkezinin ilk kazması vurulduğunda yüzde 20-25 oranında bir değerlenme olur. Proje tamamlandığında benzer bir değer daha oluşur" dedi.

500 BİNE 1+1

Güçmen, Finans Merkezi projesinin de etkisiyle Batı Ataşehir'de 4 yıl içinde 300 bin doların (500 bin TL) altında fiyata 1+1 daire bulunamayacağını, 3+1 dairelerin fiyatlarının da 1.5 milyon dolardan aşağı olmayacağını kaydetti. Şu anda metrekare fiyatlarının 3 bin 500 ile 5 bin TL aralığında olduğuna dikkat çeken Güçmen bu oranın 4 yılda 7 bin 500 TL'yi bulacağını söyledi.

OFİS TALEBİ ARTAR

Turyap Ataşehir ofisi temsilcisi Mustafa Sağdıç da projenin konutun dışında ofis talebini de artıracağını söyledi. Sağdıç, İMKB'nin taşınması durumunda aracı kurumların da yakın yerlerdeki ofis talebini artıracağını vurguladı. Sağdıç, "Ataşehir'in içinde olmasa bile Şerifali'de yapılan plazalar dolabilir" diye konuştu.

27 BİN KİŞİ TAŞINACAK
Hükümet'in Finans Merkezi'nin Ataşehir'de kurulacağını açıklamasından bu yana bölgedeki arazi ve konut fiyatları yüzde 80'e yakın oranda prim yaptı. 9 bin finans çalışanının bölgeye taşınması bekleniyor. Çalışanların aileleri de hesaba katılınca toplam 27 bin kişilik bir nüfusun Ataşehir'e yerleşeceği tahmin ediliyor. Bölgede 15 binin üzerinde bir konut stoku bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU