İşveren bu rapora bakmadan zam yapmıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 10.12.2010 15:28 ABONE OL

Firmalar için büyük önem taşıyan 37. Türkiye ücretler araştırması 2010 yılı raporu çıktı.

Türkiye'de Ücretler Araştırması, Genel Müdür ücretinden, Vasıfsız İşçinin ücretine kadar bütün iş türlerinin ücretlerini gösteriyor. Kobileri, sanayi, ticaret ve hizmet şirketlerini, büyük holdingleri ve global şirketleri de içeren bu araştırma, yıllardır işletmelerin ücretler konusunda en büyük destekçisi oluyor. Ücretlerle ilgili bilgilerin geniş kapsamda ele alındığı rapor şirketlere büyük kolaylık sağlıyor.

Bu araştırma,temel olarak özel sektördeki işverenin ihtiyaçlarına 37 yıldır cevap vermekle birlikte,kamu kuruluşları tarafından da güvenilir bir referans olarak kabul ediliyor. 37' inci Raporun yayınlanması nedeniyle bir konuşma yapan araştırmacı kuruluş Poyraz Danışmanlığın Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye'nin ilk yönetim danışmanlarından birisi olan Ali İhsan Poyraz şöyle belirtiyor:

"Ücretlerin ürün ve hizmet maliyetleri içindeki payının gittikçe büyümesi ile birlikte, Türkiye'de "ücret yönetimi" gittikçe daha büyük bir önem kazanmaya başlamıştır. Buna paralel olarak, işletmeler rekabet koşulları altında, piyasada geçerli en doğru ücret seviyelerini belirlemeye daha ciddi şekilde eğilmeye başlamışlardır. İşletmeler bir yandan düşük ücret ödemeleri sebebiyle en değerli elemanlarını rakiplerine kaçırmak tehlikesini taşırken, öte yandan gereksiz yere yüksek ücretler ödemekle, karlılıklarını ve sonuçta varlıklarını yitirme riski ile karşı karşıyadır. Bu dengeyi yakalamak için piyasa ücret seviyelerini takip etmek artık işletmeler için kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur. İşte bu noktada Türkiye'de Ücretler Araştırmamız, her yöneticinin ve işverenin vazgeçilmez bir başucu rehberi olmuştur. Bu tür makro araştırmalar ancak güçlü destekler ile sürekliliğini sağlayabilirler. Bu vesile ile, Türkiye'de Ücretler Araştırmasının 37 yıldır yaşamasını sağlamak amacıyla, destek verenlere, sponsorlara ,medyaya ve bizimle işbirliği yapan bütün kuruluşlara, teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliriz."

BUGÜN NELER OLDU