KOBİ'ler AB'de proje şampiyonu oldu

AB hibe fonları için tüm Avrupa'da hazırlanan her üç başvurudan birinde Türk firmalarının imzası var. Hibe programlarından faydalanan 31 ülke arasından sıyrılan Türkiye, Avrupa'nın en çok proje hazırlayan ülkesi oldu

Cuma 10.12.2010
ABONE OL
Türkiye, Avrupa Birliği (AB) hibe fonları için hazırladığı 2 bin 156 proje ile tüm Avrupa ülkelerini geride bıraktı. Başarıda en büyük pay Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'den (KOBİ) geldi. Türkiye'nin 'Mucit KOBİ'leri AB fonlarını proje yağmuruna tuttu. Öte yandan AB hibelerinin dağıtımından sorumlu Türkiye Ulusal Ajansı, verdiği hibe tutarı ve yurtdışına gönderdiği insan sayısı bakımından da AB ülkeleriyle yarışıyor. Avrupa Komisyonu 2010 verilerine göre, tüm Avrupa'da hazırlanan projelerin yüzde 29'unu Türkiye Ulusal Ajansı'na yapılan başvurular oluşturuyor. Bu sene 2 bin 156 proje sunan Türkiye'yi 653 projeyle Almanya takip ediyor.

PROJE KABULDE ÜÇÜNCÜ

Aynı başarıyı kabul edilen ve hibe verilen projelerde de gösteren Türkiye Ulusal Ajansı, 272 proje ile Almanya ve Fransa'nın ardından en çok proje destekleyen üçüncü ülke oldu. Türkiye'den bu sene 6 bin 518 kişi AB hibelerinden faydalanarak bir Avrupa ülkesini ziyaret etti. Türkiye, engelli katılımcıların başvurusunda yüzde 20'lik bir payla İngiltere'nin ardından Avrupa'da ikinci ülke konumuna geldi. Hibe programlarında elde edilen başarılar, her yıl yayınlanan AB İlerleme Raporu'nda "Eğitim ve Kültür" başlığı altında Türkiye'ye olumlu not olarak yansıyor.

https://www.sabah.com.tr