Viskici Diageo'nun gözü 'Aslan Sütü'nde

Dünyanın en büyük viski üreticilerinden Diageo, gözünü Mey İçki'ye dikti. ABD'li TPG'nin halka arza hazırladığı Mey İçki için biçilen değer ise 2 ila 2.5 milyar dolar

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 10.12.2010 ABONE OL
J&B'DEN Smirnoff'a bir çok ünlü alkollü içeceği bünyesinde barındıran dünyanın en büyük içki üreticisi Diageo PLC, Mey İçki'yi gözüne kestirdi. 2006'da ABD'li yatırım sermayesi şirketi Texas Pasific Group'un (TPG) 810 milyon dolara satın aldığı Mey İçki için İngiliz Diageo PLC'nin görüştüğü belirtildi. Uluslararası basına sızan belgelerde Mey İçki'ye 2 ila 2.5 milyar dolarlık değer biçildiği ve Diageo'nun buna sıcak baktığı belirtildi. Wall Street Journal gazetesinde de yer alan haberde Diageo PLC'nin kesin bir sonuca varmadığı bilgisi yer alırken bazı kaynaklar Diageo'nun Türkiye'de büyümek istediği kaydedeldi. Geçen yıl alkollü içecek pazarının 1.59 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı Türkiye'de İngiliz Diageo'nun cirosu ise 143 milyon dolar oldu. Milli içecek rakı pazarının yüzde 80'ine hakim olan Mey İçki'nin geçen yıl cirosu ise yaklaşık 900 milyon dolar civarında gerçekleşti. ABD'Lİ TPG önceki gün yaptığı açıklamada ise Mey İçki'nin halka arzı için danışman olarak dört bankaya yetki verdiğini duyurmuştu. TPG ikinci seçenek olarak gördüğü halka arz için ise JP Morgan, Goldman Sachs, Credit Suisse ve Bank of America Merrill Lynch yetkilendirdiği belirtilmişti.

13.8 MİLYAR $ CİRO

1997 yılında Guiness ve Grand Metropolitan (GrandMet) şirketlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan dünyanın en büyük alkollü içecek üreticisi Diageo PLC'nin 23 bine yakın çalışa§nı bulunuyor. Geçen yılı 13.8 milyar dolarlık ciro ile kapatan Diageo PLC, viskiden şaraba, votkadan cine kadar bir çok alanda dünyaca ünlü markaları bulunuyor. Hisseleri Londra ve New York borsalarında işlem gören Diageo PLC'nin markaları arasında Guinness, Smirnoff, Captain Morgan, Gordon's, Crown Royal, Bulleit Bourbon, J&B, Seagram 7 Crown, VO, Bells, Archers, Pimm's, Johnnie Walker, Tanqueray, Don Julio, Baileys, Sterling , Beaulieu Vineyard, Canoe Ridge Vineyard, George Dickel, UDL en dikkat çekenleri. Diageo PLC, 2002 yılında da hazır gıda devi Burger King'i Texas Pasific Group'a satmıştı. İskoçya'da tarihi Gleneagles Oteli'nin de sahibi olan Diageo PLC, geçen yıl 1.7 milyar dolar kâr açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU