Otelleri SPA'lar uçurdu

300 euroluk oda fiyatlarını bir saatte karşılayan SPA'lar otellerin kârlılığını artırdı. Antalya ve İstanbul'da pek çok otel metrekaresi 7 bin euroyu bulan fiyatlara SPA'sını yeniliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
Otellerin en önemli ek gelir kalemlerinden biri haline gelen SPA yatırımları bu sene de otellerin kârlılığını artıranlar arasında ilk sırada geldi. Bu gelişme üzerine İstanbul ve Antalya'da yatırımcılar otel odalarından çok SPA'larını yenilemeye başladı. 5 yıldızlı otellerin SPA'larını yapan Art Group Cencept & Design Başkanı Hakan Yürüoğlu, turizm yatırımlarında hem en yüksek yatırımın hem de en fazla gelirin SPA'lardan elde edildiğini söyleyerek "Antalya'da sadece SPA cirosu 2 milyon euroyu bulan oteller var. Ayrıca güneydeki otellerin çoğunda SPA gelirleri personel giderlerini karşılayan kalemlerden en önemlisi haline geldi" diye konuştu. Beş yıldızlı otellerin oda fiyatları 300 euroyu bulurken bu rakamın SPA'larda bir saatte elde edildiğine dikkat çeken Yürüoğlu, metrekare fiyatı 7 bin euroyu bulan yatırımlar yapıldığını söyledi. Yürüoğlu, bununla beraber SPA'ların metrekare fiyatlarının otel yatırımlarının da üstüne çıktığını açıkladı. Otellerin bu alana olan ilgisi Türkiye'de ıslak zemin mimarisi adıyla yeni bir alan yarattı. İstanbul'daki 5 yıldızlı otellerin de SPA'ya ciddi yatırımlar yaptığını açıklayan Yürüoğlu, son olarak Divan Asia, Divan Çorlu ve Divan Elmadağ Otelleri ile Ofton İnşaat tarafından Taksim'de yapılan ve Rixos'un işleteceği Rixos Elysium Suites projesinin SPA'sını yaptıklarını söyledi.

'BORNOZLULAR KAÇMAMALI'
İç mimarinin yanı sıra 'ıslak zemin mimarisi' alanında uzmanlaştıklarını kaydeden Yürüoğlu, sadece proje yapıp teslim etmek yerine çözümler ürettiklerini söyleyerek "Örneğin bir SPA'da masajdan çıkanların bornuzlarıyla birbirleriyle karşılaşmayacağı çözümler geliştiriyoruz. Masaj çıkışlarının başka bir kapıdan yapılması, masaj sırasında kapı altından dışarıdakilerin seslerinin duyulmaması gibi teknik detaylar bir SPA'nın başarısında önemli unsurlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU