Teğet geçen Teğet geçmeyen

Türkiye 3'üncü çeyrekte %5.5 büyüyerek Avrupa'nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi olurken, krizin teğet geçmediği Yunanistan %4.5 küçüldü

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
Küresel finansal krizin patlak verdiği dönemde Türkiye'nin krizi daha hafif hasarla atlatacağını "Kriz bizi teğet geçer" sözleriyle ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamları da teyit etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonominin üçüncü çeyrekte yüzde 5.5 büyüdüğünü açıkladı. Böylece, üçüncü çeyrek itibariyle Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi yüzde 6.9'la İsveç olurken, onu yüzde 5.5 ile Türkiye izledi.

KOMŞU %4.5 DARALDI
Öte yandan, mali kriz sorunu ile boğuşan AB ülkelerinde büyüme verileri pek de parlak değil. Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) aldığı 110 milyar euroluk kurtarma yardımı ve kemer sıkma politikalarına rağmen iflas riski halen devam eden Yunanistan'ı kriz teğet geçmedi. Türkiye'nin yüzde 5.5 büyüdüğü üçüncü çeyrekte Yunanistan ekonomisi, yüzde 4.5 oranında küçüldü. Yunanistan İstatistik Bürosu'nun açıkladığı resmi verilere göre, ülkede Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.1 küçüldü. Yunan ekonomisinin daralmasında, tüketim harcamalarındaki düşüşle yatırımlarda görülen azalmanın etkili olduğu vurgulandı. AB ve IMF tahminlerine göre, Yunanistan ekonomisi bu yılın tamamında yüzde 4 daralacak.

BUGÜN NELER OLDU