İrlanda'nın umudu 'eksen'de

Türkiye'de eksen kayması tartışmaları sürerken, krizdeki Avrupa'nın umudu Ortadoğu ülkeleri oldu. Yunanistan ve İspanya'dan sonra İrlanda da zordaki bankalarına alıcı bulmak ve yatırımcı çekmek için rotasını Suudi Arabistan, Katar ve Bahreyn'e çevirdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 12.12.2010 ABONE OL
Finansal krizin tüm ekonomik dengeleri değiştirdiği dünyada Ortadoğu'nun da yıldızı yeniden parladı. Mali kriz yüzünden iflasın eşiğine gelen ve kurtarma yardımları ile ayakta kalmaya çalışan AB ülkelerinin umudu Körfez yatırımcıları oldu. Türkiye'nin Avrupa dışındaki alternatif pazarlara yöneldiği bir ortamda eksen kayması tartışmaları sürerken, Yunanistan ve İspanya'dan sonra krizdeki İrlanda da zordaki bankalarına alıcı bulmak ve ülkeye yatırımcı çekmek için Ortadoğu seferine çıktı. İrlanda hükümeti, bir yandan kemer sıkma önlemlerini hayata geçirip, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği'nden 85 milyar euroluk kurtarma yardımının görüşmelerini yaparken, öte yanda İrlanda eski başbakanı John Bruton, sessiz sedasız Körfez turuna çıktı. Suudi Arabistan, Bahreyn ve Katar başta olmak üzere Körfez ülkelerine ziyaretlerde bulunan Bruton, zor durumdaki İrlanda bankalarına alıcı aradı, potansiyel satın alma ve ortaklık fırsatları için Ortadoğulu yatırımcıları iknaya etmeye çalıştı.

SUUDİ PRENSLE GÖRÜŞTÜ

Körfez'in önde gelen yatırım fonları ile görüşen Bruton ve beraberindeki İrlanda Yatırım Ajansı ekibi, yatırımcılara "Bankalarımızı yerel veya uluslararası ayrımı olmaksızın tüm yatırımcılara satmaya hazırız" mesajını verdi. Suudi Arabistan Prensi Alwaleed bin Talal ile de buluşan Bruton, İrlanda Merkez Bankası'nın varlık satışları ile ilgili çalışmalarını da aktararak, ülkesinin 'stratejik ortaklara' ihtiyacı olduğunu vurguladı. Daha önce de Yunanistan ve İspanya, Ortadoğulu yatırımcıları yatırıma ikna etmek için Körfez'i ziyaret etmişti.

BUGÜN NELER OLDU