Bankacılıkta engeller kalkıyor

Bankalarda 2 milyar liralık bir portföye sahip olmalarına rağmen bankacılık işlemlerini yapmakta güçlük çeken engelliler için çözüm geliyor. Bakanlık ve bankalar bir araya geldi, sorunlar belirlendi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bankacılık sisteminde özürlü devrimi için çalışma başlattı. Bankacılık sisteminin tüm argümanları özürlülere göre dizayn edilecek. Banka binalarına giriş çıkışlarından, ATM'lerin kullanımı ve kredi kartlarına kadar bankacılık işlemleri özür gruplarına göre düzenlenecek. AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a sunduğu dosyada, özürlülerin, bankalara giriş çıkışlardan, ATM ve bankacılık işlemlerinde çektikleri sıkıntıları aktardı. Ayva, sıkıntıların giderilmesi için Babacan'dan yardım istedi.

JET TOPLANTI YAPILDI

Dosyayı inceleyen Babacan, "Sistem özürlülere uygun hale getirilsin" talimatı verdi. Bankalar Birliği'nde jet bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya, ortopedik, görme ve işitme özürlü gruplarından temsilciler katıldı. Bankalar Birliği de, en yetkin isimlerini toplantıya gönderdi. Toplantıda, özürlülerin bankalara giriş ve çıkışlarında yaşanan soruların yanı sıra ATM'nin özürlüler tarafından kullanılmasına ilişkin sorunlar masaya yatırıldı.

Cüceler de ATM kullanamıyor
İKİ saat süren toplantıda, özürlülerin daha önceden kullanabildikleri ATM'lerin yapılan son düzenlemelerle kullanılamaz hale geldiği ortaya konuldu. Toplantıda, özürlülerin elini kolunu bağlayan önemli bankacılık sorunlarının başlıkları şöyle ortaya çıktı:
ATM ekranının çok sık değişmesine özürlüler adapte olamadı. Para çekemiyorlar.
Özürlüler, ATM tuşlarının yüksek olması nedeniyle kolaylıkla kullandıkları işlemleri daha az yapmaya başladı. Bazı bankalar, 'kabartma' işlevli tuşları değiştirdi.
Basılan her tuşla çıkan ses özürlüler için çok önemliydi. Ancak bazı bankalar bundan da vazgeçti ve sessiz tuş uygulaması yapıyor. Özürlüler, bu nedenle ATM'den yapacakları işlemde refakatçi kullanıyor.
İşitme özürlü vatandaşların telefon bankacılığından yararlanması neredeyse olanaksız.
Bankaların basamaklı girişleri özellikle ortopedik özürlü ile koltuk değnekli özürlülere ter döktürüyor.
Cüceler de ATM'yi kullanamıyorlar.
Bankaya arabasıyla gelen ortopedik özürlü büyük bir sorun yaşıyor. Aracını bankanın önüne park etmesine 'güvenlik' gerekçesiyle karşı çıkılıyor. Yola park ettiğinde de trafik sıkıntısı baş gösteriyor.
Özürlülerin bankada ayakta sıra beklemesi işkenceye dönüşüyor.

Ayva: Özürlülerin bankacılık işlemleri arttı
KONUYU, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ileten AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, son yıllarda özürlülerin dışarı çıkması, iş hayatında sayılarının giderek artması nedeniyle bankacılık işlemlerinde de artış olduğunu söyledi. "Bu sene devletten özürlü maaş alanların oranı 10 bin kat arttı" diyen Ayva, "Devlet, 493 bin özürlüye maaş veriyor. 150 bin özürlü çalışarak para kazanıyor. Şu anda tahmini bankacılık işlemleri 2 milyar liradan fazla" dedi. Ayva özürlülerin bankalara girişlerinde, işlemler sırasında ve ATM'lerde yaşadıkları zorlukları Bakanlık'a iletti.

BUGÜN NELER OLDU