'Faiz düşecek' sevinci

Cari açıkta rekor artış ve enflasyondaki düşüş Merkez Bankası'nı nihayet harekete geçirdi. Faizleri düşürmenin sinyalini veren Banka'nın Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, ihracatçıları ve borsadaki yatırımcının yüzünü güldürdü

Salı 14.12.2010
ABONE OL
Artan cari açık ve hızla düşen enflasyon Merkez Bankası'nı nihayet harekete geçirdi. Yüksek faiz ve sıkı para politikası uygulayan ve faizleri düşürmeyen Merkez Bankası'ndan ilk indirim sinyalleri geldi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı hafta sonu Ankara'da yaptığı bir sunumla cari açığa karşı önlemlerin artıracağı mesajını verdi. Başçı, 'artan cari açık ve düşen enflasyonu' baz alan senaryo 1'in Avrupa Merkez Bankasının (ECB) geçen haftaki kararıyla daha güncel hale geldiğini belirterek, 16 Aralık Perşembe günü yapılacak Kurul toplantısında 1. senaryonun gündemde olacağını kaydetti. Erdem Başçı, "1. Senaryo, finansal istikrar tedbirleri ile eşgüdüm içinde kısa vadeli faizlerde ölçülü indirim yapmayı gerektirmektedir" dedi.

YENİ KONJONKTÜRE HAZIRLIK

Erdem Başçı konuşmasında, bu adımların tüm dünyayı etkisi altına alacağını düşündükleri yeni konjonktüre karşı bir hazırlık olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Bu yeni konjonktürün temel özelliği, güvenilir ve dinamik yükselen piyasa ekonomilerine yoğun sermaye akışının finansal istikrarı tehdit edecek düzeylere ulaşma ihtimalidir'' dedi.

https://www.sabah.com.tr