İnşaatçının düşemeyeceği iskele yaptı

Türkiye'yi iş güvenliği konusunda zirveye taşıyacak çözümler yine KOBİ'lerden geldi. Urtim, en fazla ölümlü kazanın yaşandığı inşaatta iskele kazalarını sıfıra indirecek çözüme imza attı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
Avrupa'nın en büyük iskele üreticilerinden biri olan Urtim kurduğu sistemler ile iş güvenliği standartlarını sil baştan yeniledi. Dünyanın en önemli projelerine iskele sistemleri hazırlayan firmanın geliştirdiği teknoloji sayesinde işçinin bayılma sonucu düşme, hatta intihar etme gibi durumların dahi önüne geçiliyor. Riskleri sıfırlayan iskele sisteminde bele bağlı kemeri hiç çıkarmadan 50 katlı binanın her yerinde dolaşmak mümkün hale gelebiliyor. İnşaat firmaları için kalıp ve iskele sistemleri üreten Urtim, 30 yıl içinde küçük bir atölyeden 20 bin metrekarelik dev bir tesise geçti. Bugün 110 çalışanı ile faaliyet gösteren firma dünyanın en büyük projeleri için özel iskele sistemleri geliştiriyor. Dünya'da bu işi yapan 5-6 firma arasına girmeyi başardıklarını ifade eden Urtim Genel Müdür Serdar Urfalılar, Türk müteahhitlik hizmetlerinin gelişmesiyle kendi pazar paylarının da arttığını söylüyor. Urfalılar, "Bu deneyim bize çok şey öğretti. Özellikle işçi güvenliği konusunda insan hatasını en aza indirecek sistemleri geliştirmeyi başardık" dedi.

215 ÜLKEYE İHRACAT

215 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Urfalılar, "Son iki yılda Libya, Cezayir ve Irak'ta çok hızlı bir ivme kazandık" diye konuştu. Dünya ülkelerindeki başarılarının arkasında da her türlü projeye hızlı ve güvenli çözümler sunmalarının yattığını anlatan Urfalılar, "Çalışanlar, iskele sisteminde hareket kabiliyetini kaybetmeden her zaman bağlı kalabiliyor. Bu sayede düşme riski ortadan kalkıyor" diye konuştu.

Beş icatla öne çıktı
Son 5 yılda bina cephelerindeki güvenlik amaçlı koruyucu URTİM Güvenlik Konsollarını geliştirdi
İnşaat işçilik maliyetlerini yüzde 40 mertebelerinde düşüren ve yine aynı oranda inşaatlara hız kazandıran Frameset Panel Kalıp Sistemleri de yine URTİM'in ARGE çalışmaları sonucu üretilmeye başlandı.
Bunların yanı sıra son olarak EUROSCAF diye adlandırılan inşaat sektöründe Alman İskele veya Güvenli İskele diye de tabir edilen iskele sistemini geliştirdi.
Çalışma Bakanlığı'nın önergeleri doğrultusunda geliştirilen sistemde her katta çalışma yapılmasına olanak sağlandı.
Katlar arası bağlantı emniyetli merdiven sistemi gerçekleştirdi.

Türkiye'de her 6 dakikada 1 iş kazası yaşanıyor
TÜRKİYE'DE her 6 dakikada bir iş kazası meydana geliyor ve neredeyse her 5 saatte 1 işçi hayatını kaybediyor. En fazla iş kazası yaşanan il 9 bin 697 kazayla İstanbul, onun ardından ise 9 bin 258 kazayla İzmir geliyor. Zonguldak, iş kazası sonrası bir daha çalışamayacak şekilde sakat kalan işçi sayısında 2'nci ve toplam iş kazası sayısında 7'nci olarak öne çıkıyor.

HER PROJEYE ÖZEL İSKELE YAPIYOR
Urtim firması dünyanın pek çok yerinde devasa inşaat projelerine iskele sistemleri kuruyor. Azerbaycan'daki Haydar Aliyev Kültür Merkezi de firmanın son çalışmaları arasında yer alıyor.


BUGÜN NELER OLDU