Lüks hayat kapalı gişe

2011'e günler kala İstanbul'daki lüks otel ve restoranlar, gelen erken rezervasyonlar ile şimdiden hedeflerini yakaladı “Bu doluluklara hasret kalmıştık” diyen mekân sahipleri şimdiden 2012 için bile rezervasyon almaya başladıklarını kaydediyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 14.12.2010 ABONE OL
2010 yılının bitmesine haftalar kala İstanbul'da üst gelir grubuna hitap eden otel ve restoranlar önümüzdeki yıl hedeflerini şimdiden tutturdu. Ekonomideki pozitif gelişmelerin işadamlarının takvimine olumlu yansıması ve şirketlerin büyük organizasyonlarına yeniden start vermesi ile birlikte İstanbul otelleri 2011 yılında şimdiden doldu. Şehirdeki restoranlar da kriz yıllarının ardından özledikleri doluluk oranlarına ulaştı. Restoranlar şimdiden 2012'ye rezervasyon almaya başladı.

SON DAKİKA LÜKSÜ YOK
Çırağan Palace Kempinski İstanbul oteli yetkilileri "2011'de öngördüğümüz hedefleri şimdiden gelen taleplerle tutturduk ve istediğimiz periyodları doldurduk. Olağanüstü bir hal olmadığı sürece 2011'in çok iyi geçecek" diye konuştu. Hyatt Regency Oteli Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömür Yeker, "Özellikle şirket toplantıları ve grup organizasyonlarına ciddi bir talep var. Bunun sebebi artık İstanbul'un yükselen bir trend haline gelmesi nedeniyle müşterilerin 'nasıl olsa yer bulurum, son dakikaya bırakayım' gibi bir şanslarının olmadığını bilmesi" dedi. Four Seasons Bosphorus Oteli yetkilileri ise "2011'in ilk aylarında yüzde 70 doluluğu şimdiden yakaladıklarını kaydetti. Les Ottomans Oteli Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Burcu Bayındır ise "Ciddi taleple karşı karşıyayız. 2012'ye bile rezervasyon alıyoruz. Hem odalarımız hem de restoranlarımızda 2011 dolulukları çok yüksek" diye konuştu.

2012 rezervasyonlarına bile başladılar
Otellerdeki bu doluluk oranları İstanbul'un ünlü mekanlarına da yansıyor. Şehirdeki en ünlü restoranlar 2011 rezervasyonlarının ciddi bir bölümünü doldurdu. Hem turist hem de işadamlarının gittiği Feriye Restoranı'nın Satış ve Pazarlama Operasyon Direktörü Şule Erel, 2011 geneline yayılan bir taleple karşılaştıklarını ve şimdiden yılı doldurarak 2012 için bile rezervasyon almaya başladıklarını iletti. Hareketliliği nisan, mayıs ve haziran ile eylül döneminde yoğunlaştığına dikkat çeken Erel, "Yurtdışından misafir getiren acenteler bu sene çok yoğun tekliflerle geliyorlar. İş dünyası açısından sakin geçen haziran-eylül arası dönemde bile olağanüstü talep yaşıyoruz" diye konuştu. İş dünyasından en fazla misafir ağırlayan Borsa Restoranları'ndan Ertürk Bülbül ise "2011'in ilk yarısında şimdiden ciddi bir doluluk var. En fazla 40 kişilik grupları ağırlıyoruz. Yoğunluktan dolayı dışarıdan ekstra misafir kabul edemiyoruz" diye konuştu.

'Bu doluluklara hasret kalmıştık'
Köşebaşı restoranlarının ortaklarından Ali Akkaş, 2011 Eylül ayına kadar rezervasyonlarda ciddi yoğunluk var. İlk defa bu kadar erkenden yılı doldurduk. İstanbul cazibe merkezi oldu. Piyasalar da canlandı, iş yapmak isteyenlerde geliyor.Bunun yanı sıra haftasonu Avrupa'dan gastronomi için gelenlerin sayısı da arttı. Geçen seneye göre daha umutluyuz" dedi

BUGÜN NELER OLDU