Benzinde gözler dağıtıcıda

Başbakan Erdoğan'ın "Çare bulun" talimatı Ankara'yı benzin teyakkuzuna geçirdi. Ucuz benzin için üst üste zirve yapılıyor. Bakan Babacan "Vergide indirim yok" dedi. EPDK ise dağıtıcılar ve TÜPRAŞ ile görüşecek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Çare bulun" talimatı üzerine benzinde 4 lirayı geçen fiyata çözüm aranıyor. Ankara'da zirve üzerine zirve düzenliyor. Akaryakıt fiyatları için dün ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Maliye Müsteşarı Naci Ağbal ve DPT yetkilileri bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Bakan Ali Babacan'ın akaryakıtta vergi indirimi konusuna kesinlikle karşı olduğu öğrenildi.

'KÂR MARJINIZI İNDİRİN' DİYECEK
EPDK'nın önce bugün için 48 akaryakıt dağıtım firması ve TÜPRAŞ'ı "acil" kodla Ankara'ya davet ettiği duyuruldu. Çağrılmayan bayiler "Biz olmadan karar alamazsınız" diye tepki gösterince son dakikada EPDK zirveyi iptal etti. EPDK'nın bugün yapılması beklenen zirveyi önümüzdeki günlerde gerçekleştirmesi bekleniyor. EPDK, TÜPRAŞ ve dağıtıcılara "Kâr marjlarınızı indirerek akaryakıtta yükselen fiyatlara önlem alın. Yoksa müdahale edeceğiz" diyecek.

Kâr payları yüksek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise tartışmaya sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan katıldı. Türkiye'deki bayilerin kâr marjlarının yüksek olduğunu söyleyen Şimşek, "Dağıtım şirketlerinin kârı yüzde 9 ile 9.5 arasında. Bu rakam AB ülkelerinde yüzde 6, yani bizde daha fazla. Öte yandan yaptığımız çalışmalara göre Türkiye'deki rafineri çıkış fiyatı komşu piyasalara göre daha yüksek. Biz geldiğimizde benzinin yüzde 70'i vergiyken, bu rakam şimdi yüzde 65'e indi" dedi.

'Rafineri ve dağıtıcılardan anlayış bekliyoruz'
Enerji Bakanı Yıldız, NTV'ye verdiği röportajda toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. "Fiyatlara müdahalemiz söz konusu değil" diyen Yıldız, tavan fiyatın EPDK'nın vereceği bir karar olduğunu söyledi. Benzinde ham petrol girişi, döviz fiyatı, rafine fiyatı, dağıtıcı ve bayi zinciri olduğunu hatırladan Bakan Yıldız, "Rafineri ve dağıtıcılardan anlayış bekliyoruz. Basında çok ciddi bir abartı gördüm. Sekiz yılda enflasyon yüzde 107 oldu. Konan ÖTV ve vergiler sekiz yılda yüzde 107'yi geçmedi" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU