Cumhuriyet 500'e koşuyor

Yurtdışındaki rekorlara TL'nin değer kaybı da eklenince altındaki yükseliş hızlandı. Cumhuriyet Altını dün ilk kez 450 TL'yi geçerek yılbaşından bu yana yüzde 28.4 değer kazandı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
ALTIN'IN onsu uluslararası piyasalarda rekor üstüne rekor kırarken ve iç piyasada değer kaybeden TL Cumhuriyet Lirası'nı tarihi rekoruna taşıdı. Cumhuriyet Altını dün hızla yükselerek 450 liranın üzerini gördü. Yatırımcının yılbaşından bu yana kazancı yüzde 28.4'e ulaştı. Cumhuriyet Altını'nın bu yükselişindeki temel sebep ise altının onsunun uluslararası piyasalardaki yükselişi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Değerli Metaller ve Mücevher Ticareti Sektör Temsilcisi Murat Karteper, altının onsunun gelişmelerle paralellik gösterdiğini söyledi. Ülkeler arasındaki ilişkilerde güvensizliğin artmasıyla ons altının fiyatının arttığını belirten Karteper, "Ons hızla artarak bin 400 dolara ulaştı" dedi.

'HALK YATIRIM İÇİN ALIYOR'
Cumhuriyet Altını'nın illere göre farklılık göstermekle birlikte 450 TL civarında olduğunu söyleyen Karteper, "Altın rekor fiyatını yaşıyor. Kuyumcu dükkanları artık, yatırım amaçlı başta cumhuriyet altını almak üzere yanımıza gelen müşterilerle doluyor" dedi. Altının onsu dün 1.393 dolardan işlem gördü.
BUGÜN NELER OLDU