Finansal tarikat toplantısı

Wall Street gizli bir finansal tarikatın ortaya çıkması ile çalkalanıyor. Dokuz dev bankanın yöneticisi her ayın üçüncü çarşambasında buluşarak, diğer bankaları özellikle türev ürünler piyasasına nasıl sokmayacaklarını ve kârlılıklarını nasıl koruyacaklarını görüşüyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
ABD bankacılık çevreleri ünlü bankaların yöneticilerinden oluşan gizi bir finansal tarikatın toplantılarının ortaya çıkmasının ardından çalkalanıyor. New York Times'ın ortaya çıkardığı bilgilere göre ABD'nin finansal merkezi Wall Street her ayın üçüncü çarşambasında gizli bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Dünya finans piyasalarına yön veren Manhattanlı firmaların tepe yöneticileri ICE Trust'ın takas odasında türev ürünler gibi en kârlı alanları ellerinde nasıl tutacaklarını konuşuyor. New York Times'ın haberine göre JP Morgan Chase, Goldman Sachs ve Morgan Stanley'in de aralarında bulunduğu dokuz dev bankanın yöneticileri toplanarak komite gibi karar alıyor. Teoride bu grubun kurulmasının sebebi trilyonlarca dolarlık pazarın güvenliği. Ancak pratikte bu bankaların amacı diğer oyuncuların piyasaya girmesini engelleyerek kendi baskın yapılarını korumak.

REKABET, KÂRI DÜŞÜRÜYOR

Toplantının bir başka amacı sektöre yeni oyuncuları sokmayıp rekabeti engellemek. Çünkü rekabet kârlılık oranlarını ciddi şekilde düşürüyor. Toplantılarda en çok türev ürünler üzerinde duruluyor. Çünkü türev ürünlerin ABD'de kullanım alanı çok geniş. Türev ürünler havacılıktan gıdaya birçok sektörde şirketlerin finansal yapılarını dengelemek için kullanılıyor.

İki banka girmek istedi, almadılar
Piyasayı domine eden dokuz bankayla ilgili araştırma başlarken tarikatın üyeleri Adalet Bakanlığı'na ifade vermekten kaçındı. New York Mellon Bankası bu piyasaya girmeye çalışıp engellenenler arasında. 23 trilyon doları kontrol eden New York Mellon dışında Bank of New York da engellendi.

Krizin en derin döneminde bir araya geldiler
Bu gizli tarikatın kuruluşunun zamanlaması da oldukça ilginç. Dokuz banka krizin en ağır hissedildiği 2008'de bir araya gelerek böyle bir oluşumun temellerini atmış. 2008'deki çöküş sırasında kamu düzenleyicileri bile türev ürünler piyasasındaki erimeyi anlayamamıştı. Düşüşün tam ortasında düzenleyiciler bankalardan farklı planlar kurmalarını istemiş ve risk azaltılarak piyasadaki istikrar artırılmıştı. New York Times muhabirlerinin edindiği bilgilere göre üyeler arasında JPMorgan Chase & Company'den Thomas J. Benison, Morgan Stanley'den James J. Hill, Deutsche Bank'tan Athanassios Diplas, UBS'ten Paul Hamill, Barclays'ten Paul Mitrokostas, Credit Suisse'den Andy Hubbard, Goldman Sachs'tan Oliver Frankel, Bank of America'dan Ali Balali ve Citigroup'tan Biswarup Chatterjee var.

Tarikatın üyeleri Wall Street'in devleri
Bank of America
JPMorgan Chase
Morgan Stanley
Deutsche Bank;
Goldman Sachs
Credit Suisse
Citigroup
Barclays
UBS

BUGÜN NELER OLDU