Vakıfbank, Erbil yolunda

Irak ile Türkiye arasındaki ticaretin 5 milyar doları geçtiğini söyleyen Süleyman Kalkan, "Vakıfbank için potansiyel var. 2011'in başında ilk şubeyi açıyoruz" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 15.12.2010 ABONE OL
Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, Irak'taki bankacılık potansiyelini dikkate alarak açmaya karar verdikleri Erbil'deki şubenin önümüzdeki yılın başında faaliyete geçeceğini söyledi. Erbil bölgesinde yaklaşık 1000 Türk işadamı ve 5 binin üzerinde Türk çalışanın bulunduğunu belirten Kalkan, 2 ülke arasında 5 milyar doların üzerindeki ticaret hacminin, bölgenin ticari potansiyelini de ortaya koyduğunu dile getirdi. Şu anda Erbil'de 25-30 civarında Irak menşeli yerel bankanın hizmet verdiğini, bunun dışında bir Lübnan, bir Körfez, bir de ABD ortaklı bankanın hizmet sunduğunu anlatan Kalkan, Irak'ın kuzeyinde ve Irak'ın genelinde bankacılık sisteminin penetrasyonu ile ürün ve hizmetlerinin çok yetersiz olduğunu vurguladı. "Halen Irak'ın genelinde para transferiyle ilgili ciddi sorunlar vardır. İlkel yöntemlerle taşındığına dair bilgiler almaktayız" diye konuşan Kalkan, "Resmi transfer için ise Ürdün, Lübnan gibi üçüncü ülke aracılıkları kullanılılıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin büyük bankalarından birisi olarak Vakıfbank için büyük potansiyel olduğunu düşünüyoruz" dedi. Bölgede çalışan Türk firmalarının finansman ihtiyaçlarını dikkate alarak ticari ve kurumsal bankacılık ürünlerini devreye alacaklarını, sonrasında ise perakende ve bireysel bankacılıkta hizmet vermeyi düşündüklerini ifade eden Kalkan, "Bölgede ciddi anlamda bireysel bankacılık potansiyeli var. Özellikle konut ve otomobil kredilerinin finansmanında" diye konuştu.

ÇALIŞANLARIN ÇOĞU IRAKLI
Süleyman Kalkan, Vakıfbank tarafından Irak'taki bankacılık potansiyeli dikkate alınarak Haziran 2010'da Erbil'de şube açılması yönünde çalışma başlatılmasının kararlaştırıldığını, bu şubenin önümüzdeki yılın başında faaliyete geçmesini planladıklarını kaydetti. Erbil'deki şubede 15 personel istihdam etmeyi düşündüklerini belirten Kalkan, bu personelin 2-3 tanesinin Türkiye'den gideceğini, geri kalanının ise bölgeden temin edileceğini, istihdam edilecek personelde İngilizce bilgisinin tercih sebebi olacağını anlattı.

BUGÜN NELER OLDU