Eski bakana kriz dayağı

Yunanistan'da, sosyalist PASOK hükümetinin almak zorunda kaldığı sert ekonomik önlemler işçi ve memur sendikalarını yine yollara döktü

Yunanistan'da ilan edilen 24 saatlik grev süresinde hayat felce uğradı. Yürüyüş sırasında güvenlik güçleriyle yer yer çatışan göstericilerin arasına sızan iktidar karşıtı gençler, taş, sopa ve molotof bombalarıyla yine kent merkezindeki mağazalara ve otellere saldırdı. Genel grev ve protesto gösterileri Yunan hükümetinin ülke ekonomisini iflastan kurtarmak amacıyla IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan gördüğü ve dilim dilim aldığı 110 milyar euro düzeyindeki mali yardımın karşılığında uygulamak zorunda kaldığı sert ekonomik önlemlerin, parlamento tarafından onaylanarak yasa haline getirilmesine karşı düzenlendi. İşçi ve memurların maaşlarını kısıtlayan, yüksek maaşlara tavan belirleyen, hayat pahalılığının tetiklenmesine yol açan KDV birimlerini artıran, toplu sözleşmeleri sınırlayan, sorunlu kamu şirketlerini özellestiren, kamu görevlilerinin tasfiye edilmesini sağlayan ve işten çıkartma koşullarını kolaylaştıran yasa tasarıları, tüm muhafelet partileri tarafından reddedildi.

ESKİ BAKANI LİNÇ ETTİLER

Kostas Karamanlis döneminde Ulaştırma Bakanlığı da yapan milletvekili Kostis Hacıdakis, halkın öfkesinden nasibini aldı. Kaşı açılan Hacıdakis, linçten zor kurtuldu. Yalnız iktidar partisi PASOK milletvekilleri tarafından onaylanan yasa tasarılarına "ret" oy veren PASOK milletvekili Vangelis Papahristos ise, PASOK parlamento gurubundan anında ihraç edildi.

HASTANELER BİLE KAPANDI
24 saatlik genel grev süresinde devlet daireleri, bakanlıklar, kamu kuruluşları, okullar, hastaneler kapalı kaldı. Hiçbir toplu taşımacılık aracı trafiğe çıkmadı. İç ve dış hatlarda çalışan tüm uçak, tren, otobüs ve tren seferleri iptal edildi.

BUGÜN NELER OLDU