Ülker, Godiva'nın kasasında

Basının karşısına sadece birkaç kez çıkan ve hiç fotoğraf çektirmeyen Ülker'in sahibi Murat Ülker, 2007'de satın aldığı Godiva'nın kasasına geçti ve SABAH'ın objektiflerine poz verdi. Ülker, kasa başında ekonomiden sanata her soruyu yanıtladı

Godiva'nın Türkiye'de ilk açtığı şubesinde yani Nişantaşı Godiva'dayız. Önümüzde onlarca çeşit çikolata var. İnsan bu kadar çok çeşidi bir arada görünce ne yapacağını şaşırıyor, derken Murat Ülker araya giriyor ve 'Şunu dener misiniz? Bögürtlenli ve çok lezzetli' diyerek minik bir çikolata uzatıyor. Görüyorum ki 2007 yılında dünyanın en pahalı ve lüks çikolata markası Godiva'yı 850 milyon dolara satın alarak tüm dünyanın dikkatini çeken Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, yüzlerce çeşidi olan Godiva'nın neredeyse bütün ürünlerini tatmış ve isimlerini ezbere biliyor! Benim için bu sohbetin başka önemli bir yönü var. Ülker Grubu son derece basına kapalı bir grup ve Murat Ülker'in de gazetecilerle bir araya geldiği anlar sayılıdır. Sanırım Godiva'nın hatırına ben o gün karşımda son derece rahat ve samimi bir patron buldum. Yılbaşı öncesi Godiva'nın mağazasında tatlı bir telaş var. 'Biz' diyor, Murat Ülker, 'Bilinen bütün ülkelerin bayram ve özel günleri için mutlaka çikolata çıkartıyoruz.' Dünyanın dört bir yanında Godiva mağazalarını yerinde görmek için tur atan bir patron. Ama 'Hangi markanızı daha çok seviyorsunuz' diye sorunca, 'Bu birine hangi çocuğunuzu daha çok seviyorsunuz diye sormak gibi bir şey. Nasıl cevap verebilirim ki' diyor. Yine de Godiva'yı özel bir yere koyduğunu sohbet ilerlediğinde anlıyoruz. Ülker neredeyse dünyadaki her Godiva dükkanını tek tek dolaşıyor.

İTİRAZA RAĞMEN 'ÇİN' DEDİ
Ülker,başta ABD olmak üzere dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri büyük kriz yaşarken, Godiva'nın yatırım kararlarını askıya almamış. Örneğin Godiva ilk kez bu yıl Çin'de 4 mağaza birden açtı. Ülker, Çin'e yatırım konusu yönetim kuruluna geldiğinde, herkesin itiraz ettiğini ve ancak kendisinin istediğini ve sonuçtan da memnun olduğunu söylüyor. Öyle ki Çin'deki satışların başarısı yüzünden 2011'de ülkedeki mağaza sayısı 17'ye çıkacak. Sohbet esnasında bizimle olan Godiva'nın üst düzey yöneticisi Burak Elmas, 17 rakamını telaffuz edince, Murat Ülker araya giriyor ve 'Yönetim Kurulu'na sunacaksınız tabii. Belki de sayı daha da fazla olur'diyor.

Godiva'yı ablam için satın aldım
Godiva'nın bir Türk şirketine geçtikten sonra yüzde 15 büyüdüğünü Murat Ülker'den öğreniyoruz. Murat Ülker, Godiva'yı satın almak için toplantı masasına oturduğu günü hatırlatıyor. 'Ben Godiva'yı ablam Ahsen Özokur için satın aldım. Büyük bir paraya imza atmaya hazırlanıyordum, o yüzden önce ortağıma sorayım dedim. Biz iki kardeşiz. Ablamı aradım ve sordum. Ablam bana çocukluğunu hatırlattı ve dedi ki 'babama (Sabri Ülker) her bana çikolata al dediğimde kızım var ya bizim çikolatamız' dedi. O yüzden satın al Godiva'yı' deyince ben de satın aldım. Böyle önemli kararlarda Murat Ülker'in babasına danışıp danışmadığını merak ettik. Ülker esprili cevaplarını sürdürdü: 'Babama böyle bir soru sorduğumda ben cevabını anlamıyorum. İyi bir şey mi söyledi, kötü bir şey mi söyledi diye düşünüp duruyorum. En iyisi sormuyorum. Hiç unutmam, bir defasında bir kararım öncesi sordum, bana 'Ee, zaten bekleniyordu' diye cevap verdi.

Ülker'in şeytanın bacağını kırdığı an!
Murat Ülker'in fotoğrafını çekmek gazeteciler için pek mümkün değil ama nasıl olduysa oldu, çikolataların etkisinden olsa gerek, Murat Ülker, Godiva'nın Türkiye'deki ilk mağazasında kasaya dahi geçip satış yaparken görüntü verdi.


YARIN: 2011 BEKLENTİLERİ

BUGÜN NELER OLDU