AB'ye 'devamlı kriz mekanizması' yolda

Euroyu korumaya yönelik önlemler için Brüksel'de toplanan AB liderleri, yeni mali krizlere karşı 'devamlı kriz mekanizması' üzerinde çalışıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 17.12.2010 ABONE OL
Mali krizde zor duruma düşen Yunanistan ve İrlanda'nın ardından gözlerin Portekiz ve İspanya'ya çevrildiği bir ortamda Avrupa Birliği (AB) liderleri, Euro Bölgesi'nin ortak para birimi euroyu korumak için dün Brüksel'deki AB Zirvesi'nde bir araya geldi. Son bir yılda yedinci kez toplanan AB liderleri, küresel krize karşı AB'nin 'devamlı bir kriz mekanizması' oluşturması konusunda kısmen anlaşmaya vardı. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve AB tarafından oluşturulan 750 milyar euroluk kurtarma mekanizmasının işlevi 2013'te sona eriyor. Ancak liderlerin tamamen uzlaşması durumunda oluşturulacak 'devamlı kriz mekanizması' 2013'ten itibaren geçerli olacak. Bu yeni mekanizma, ilk kez devletin likidite sorunu olduğu takdirde, bankalar ve yatırım fonlarından oluşan özel sektörün de devletin borçlarının bir kısmını üstlenmesini öngörecek. Ancak, AB liderleri arasında halen anlaşmazlık tam olarak çözülmüş değil.

Lizbon anlaşması değişebilir

LİZBON anlaşmasının 136. maddesine, böyle bir mekanizmanın oluşturulacağına dair bir paragrafın eklenmesi üzerinde çalışılırken, bu konuda itirazları olan Almanya, böyle bir mekanizmaya sadece 'son çare' olarak başvurulması konusunda ısrarcı.

BUGÜN NELER OLDU