Çılgın Mehmetler'e kardeş freni

Rekabet, elektrik özelleştirmelerinde rekor fiyat veren Çılgın Mehmetler'e 'kardeş' engeli getirdi. İhalelere ayrı ayrı şirketlerle katılan Kazancı kardeşleri tek teşebbüs kabul eden Kurul'a göre ya MMEKA ya Aksa bir bölgeyi bırakacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 17.12.2010 ABONE OL
Rekabet Kurulu (RK) 6.7 milyar dolarlık özelleştirmede işadamı Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı'nın şirketi MMEKA'ya şartlı onay verdi. Kurul, Aksa'nın sahibi Cemil Kazancı ile şirketten bir süre önce "Ceketimi aldım çıktım" diyerek ayrılıp MMEKA'yı kuran Mehmet Kazancı kardeşleri 'tek bir teşebbüs' olarak kabul etti. Karamehmet ve Kazancı'ya "Boğaziçi, Gediz ve Trakya Elektrik Dağıtım'ından ikisini seçin, birini bırakın" dedi. Kurul, İş-Kaya-MMEKA ve/veya Aksa Elektrik tarafından Boğaziçi, Gediz ve Trakya'nın üçünün birden devralınması halinde, Kazancı Holding bakımından hâkim durum yaratılması suretiyle ilgili pazarlarda rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunun doğacağını belirtti. MMEKA'nın Boğaziçi ve Gediz Elektrik Dağıtım'ı devralması durumunda, Aksa'nın Trakya Elektrik Dağıtım Bölgesi'ni bırakmak zorunda kalacağı belirtiliyor. Aksa Elektrik'in Trakya Elektrik Dağıtım'ı devralması durumunda ise, MMEKA'nın bu iki bölgeden birini devralamayacağı belirtiliyor. Bu durumda, aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle yollarını ayıran Kazancı kardeşlerin yeniden masaya oturması gerekecek.

AYEDAŞ DA GİDEBİLİR

Kurul'un ağustostaki ihalelere şartlı onayından sonra gözler Karamehmet-Kazancı'nın en yüksek teklifi verdiği İstanbul Anadolu Yakası'na (AYEDAŞ) çevrildi. Kurul'un AYEDAŞ ihalesine de onay vermeyeceği belirtiliyor. Mehmet Kazancı'nın halen kardeşiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle ayrıldığı Aksa'daki hisselerini satması da kararı değiştirmeyecek.

BUGÜN NELER OLDU