Felaketin bedeli 41 milyar $

ABD, Meksika Körfezi'ni nisanda petrole bulayan çevre felaketiyle ilgili olarak BP dahil 9 şirket hakkında dava açtı. BP'nin, çevreye verdiği zararı telafi etmek için oluşturduğu 20 milyar dolarlık fona ek olarak 21 milyar $'lık ceza ödemesi gündemde

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 17.12.2010 ABONE OL
İngiliz petrol şirketi BP'nin Meksika Körfezi'ndeki petrol platformunda geçtiğimiz nisan ayında meydana gelen patlama sonucu oluşan çevre felaketinde rol oynadığı gerekçesiyle dokuz şirket hakkında dava açıldı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davada BP'nin suçlu bulunması halinde 21 milyar doları aşan bir ceza ödemek zorunda kalabileceği belirtiliyor. Bu cezanın, şirketin sızıntıdan zarar gören bölge halkına yapılacak tazminat ödemeleri için oluşturduğu 20 milyar dolarlık fonun üzerine ekleneceği kaydediliyor.

"İHLAL VAR"
Dava dilekçesinde, şirketlerin temiz su ve petrol kirliliği yasaları uyarınca cezalandırılması isteniyor. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, davada 20 Nisan'daki patlamanın şirketlerin güvenlik ve faaliyet kurallarını ihlal etmesi nedeniyle meydana geldiğini iddia edeceklerini söyledi. 11 kişinin hayatını kaybettiği Meksika Körfezi açıklarındaki Deepwater Horizon adlı petrol platformundaki patlama, ABD tarihine 'en büyük çevre felaketi' olarak geçti. Açılan deliğin aylarca süren çalışmalara rağmen kapatılamaması üzerine milyonlarca varil ham petrol sulara karışmış ve bölgedeki ekolojik yapı büyük hasar görmüştü. Çok sayıda canlının ölümüne neden olan felakette işletmelerin de milyarlarca dolar zarara uğraması ile bölge ekonomisi de zora girmişti. Obama yönetimi, olayda suçu bulunan şirketlerin hiçbir kısıtlama olmaksızın, tüm temizlik ve zarar görenlerin masraflarının karşılanması için her türlü adımı sonuna kadar atacaklarını belirtiyor. BP'nin yanı sıra dava edilen sekiz şirket, Transocean Ltd, Anadarko Petroleum, MOEX Offshore, Triton Asset leasing GMBH ve sigorta şirketi Lloyds of London ve bunların yan şirketlerinden oluşuyor.

BUGÜN NELER OLDU