Kartta asgari ödeme yüzde 40'a çıkıyor

Kredi kartlarında yapılacak yeni bir düzenlemeyle % 20 olan asgari ödeme tutarı % 40'a çıkıyor. Kart borcunun % 50'sinden azını üç kez ödemeyenin nakit çekim hakkı da gidecek

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartları ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidiyor. Ödeme oranları konusunu gündeme alan BDDK, Resmi Gazete'de yayınlanması için Başbakanlığa gönderdiği değişiklik ile bu piyasayı disipline etmeyi amaçlıyor.

NAKİT ÇEKİM YASAĞI

Altı maddeden oluşan yönetmelik değişikliğinde, yüzde 20 olarak uygulanan asgari ödeme tutarı yüzde 40'a kadar yükseltilebiliyor. Kredi kartı piyasasını düzenlemeye yönelik yapılan hazırlıkta kredi kartı borcunun ödenmesi konusunda yeni adımlar atılıyor. Bir yıl içinde üç kez kredi kartı borcunun yüzde 50'sinden azını ödeyen mudinin, nakit çekim hakkı elinden alınacak. Ayrıca kredi kartının limiti de dondurulacak. Yönetmelik değişikliğinde, asgari ödeme tutarları ile ilgili iki ayrı düzenleme yer aldı. Buna göre, mevcut kredi kartları ile yeni alınacak kredi kartlarında farklı asgari ödeme zorunlulukları uygulanacak.

'Düşmesini bekliyorduk, artıyor'
Bankacılar, BDDK'nın gündemindeki asgari ödeme miktarlarının yükselmesi ile ilgili olarak karşı görüşe hakim. Bankalar faizlerdeki düşüş nedeniyle kredi kartlarında asgari ödeme oranında uzun süredir düşüş beklediklerini belirtiyor. Kredi kartlarında faizin geçmişe göre düşük olduğunu belirten bankacılar yeni düzenlemeye şaşırdıklarını söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU