BDDK'dan radikal karar

BDDK, sağlıklı kredi büyümesi amacıyla konut kredilerinde teminat oranlarına yeni sınır getirdi.

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 17.12.2010 16:34 ABONE OL
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların kredilendirme oranlarının yükseldiğinin görülmesi üzerine, 1 Ocak 2011'den geçerli olmak üzere bankaların vereceği konut edinme amaçlı kredilerde, kredi tutarının söz konusu gayrimenkul değerinin yüzde 75'ini; ticari gayrimenkul alımı amaçlı kredilerde ise teminata konu olacak gayrimenkul değerinin yüzde 50'sini aşmaması kararı aldı.

Reuters'a konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin bankacılık sektörünün geleceğinde konut kredilerinin önemli olduğunu belirterek , "Bu 2-3 aydır üzerinde çalıştığımız bir konu. Bankalarımızın bu yöndeki trendini dikkate alarak bu sektörün daha da büyümesini ve sağlıklı büyümesini istediğimiz için daha başlangıç aşamasında konut kredilerinde bu tedbiri alma gereğini duyduk" dedi.

Bilgin, "Dünyanın tüm krizlerin temel nedeni büyük çoğunlukla mortgage kredilerinden çıkmıştır.Önemli olan bir iş olduktan sonra değil başlamadan önlemini alabilmektedir" diyerek, bu anlamda sektörün bu tedbirlerle daha sağlıklı büyüyeceğini düşündüklerini ifade etti.

BDDK'dan yapılan açıklamada ayrıca bu sınırın belirlenmesinde esas alınacak teminata konu olan konutların ya da ticari gayrimenkullerin değerinin BDDK veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince tespit edilmiş olmasının zorunlu tutulmasına karar verildiği bilgisi yer aldı.

TCMB de son 10 gün içinde ard arda verdiği politika değişiklik sinyallerine paralel olarak sıcak para girişini caydırmak ve uzun vadeli fonlamayı artırarak cari açığı azaltacak önlemler kapsamında dün akşam politika faiz oranını 50 baz düşürerek yüzde 6.50'ye çekerken, zorunlu karşılık oranlarını vadelere göre farklılaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU