Sağlıklı kredi için reform şart

Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt daha sağlıklı bir finans sektörü için reel kesimde reform yapılması gerektiğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, kredi açısından daha sağlıklı gelişme için reel sektörde de ciddi reform gerektiğini belirterek, "Gelecek sene de bankalarımızın ciddi büyüme öngörüleri var ama kredi vereceğimiz alanı daha genişletemezsek, çok sağlıklı bir finans sektörü gelişimi görmeyeceğiz" dedi. Bayazıt, önümüzdeki dönemde uzun süre düşük faizler yaşanacağını, bunun yan etkilerinin göğüslenmesi gerekeceğini belirtti. Yeni dünya düzeninin ihtiyaçları göz önüne alındığında ciddi miktarda sermaye açığı bulunduğunu ifade eden Bayazıt, önümüzdeki süreçte küresel mali sektörün, reel sektöre destek açısından ciddi sorunlar taşıdığını kaydetti.

"MALİ SEKTÖR DERİN DEĞİL"
Türkiye'de mali sektörün yeterince derin olmadığına ve ciddi büyüme potansiyeli bulunduğuna işaret eden Bayazıt, "Kredi açısından daha sağlıklı gelişmemiz için reel sektörde de ciddi reform yapmamız lazım. Ciddi reformlar yapmamız lazım ki, mali sektörümüz yeni kurallara göre bu kurumlara kredi açabilsin. Gelecek sene de bankalarımızın ciddi büyüme öngörüleri var ama kredi vereceğimiz alanı daha genişletemezsek, sağlıklı bir sektör gelişimi görmeyeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU