Tahvil ihracına büyük teşvik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışına ihraç edilen tahvillerin 5 yıl veya daha uzun vadeli olması durumunda stopaj oranının yüzde 10'dan sıfıra indirileceğini söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
Maliye, tahvil ihracına teşvik vermeye hazırlanıyor. Bakan Mehmet Şimşek, yurtdışına ihraç edilen tahvillerin 5 yıl veya daha uzun vadeli olması durumunda stopaj oranının yüzde 10'dan sıfıra indirileceğini bildirdi. Şimşek, Türkiye'de ihraç edilen Türk Lirası cinsinden tahvillerde de Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'nin yüzde 5'ten yüzde 1'e düşürüleceğini söyledi.

YATIRIM FİNANSMANI İÇİN
Şimşek, Türk şirketlerinin uzun vadeli yatırımları finanse etmek üzere tahvili tercih etmelerinin, hem yeni yatırım kararlarının alınması hem de bu yatırımların bir an önce hayata geçirilmesi açısından çok önemli olduğuna da dikkati çekti. Yatırımcıların tahviller üzerinden elde ettikleri faiz gelirlerinin, menkul sermaye iradı olarak adlandırıldığını ve mevcut düzenlemeler çerçevesinde Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarına göre vergi tevkifatına tabi tutulduğunu ifade eden Şimşek, halen tam mükellef kurumlarca yurtdışında ihraç edilen tahvillerden elde edilecek faizlerin, vade ayrımı yapılmaksızın yüzde 10 oranında tevkifata tabi tutulduğunu hatırlattı.

UZUN VADEYE '0' STOPAJ

Tam mükellef kurumlarca ihraç edilecek tahvillere ilişkin yeni bir Kararname Taslağı hazırlandığını da belirten Şimşek, yeni düzenleme hakkında da şu bilgileri verdi: "Bakanlığımızca hazırlanan Kararnameyle, tam mükellef kurumlar tarafından finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yurtdışında ihraç edilen tahvillerden elde edilecek faizlere uygulanacak tevkifat oranları, söz konusu tahvillerin vadeleri esas alınmak suretiyle yeniden belirlenmektedir. Bu kapsamda, yurtdışında ihraç edilen tahvillerin kademeli olarak vadesi uzadıkça, daha düşük oranda tevkifat uygulanması yönünde belirleme yapılmakta ve 5 yıl ve daha uzun vadeli tahvil faizlerinde tevkifat oranı sıfırlanmaktadır."

Uzun vadeli tahvillere yatırım özendiriliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni düzenleme ile ilgili olarak şunları söyledi: "Tevkifat oranı, vadesi üç yıla kadar olanlar için yüzde 10, vadesi 3 yıl ile 5 yıl arası olanlar için yüzde 5 şeklinde uygulanması öngörülmektedir. Bu düzenlemeyle birlikte uzun vadeli tahvillere yapılacak yatırımlar özendirilmekte ve ihraççı kurumların yurtdışından uzun vadeli finansman elde etmelerinin kolaylaştırılması sağlanmaktadır."

BUGÜN NELER OLDU