Türk ekonomisi ayrıştı

Finans dünyasında yaptığı isabetli tahminlerle tanınan Tatlı Cadı lakaplı Wall Street analisti Meredith Whitney, Türkiye'deki ekonomik çeşitliliğin işsizlik riskini azalttığını belirterek, "Bu, Türkiye'yi Avrupa'nın önüne çıkarıyor" dedi

Cuma 17.12.2010
ABONE OL
İsabetli tahminleriyle dünya piyasalarında sözü dikkatle dinlenenlerden biri Meredith Whitney. Wall Street analisti Whitney'in lakabı 'Tatlı cadı'. Cadılığı öngörülerinde tatlılığı yüzünde. Tatlı Cadı, CNBC-e'nin kuruluşunun 10. yıl etkinliği kapsamında düzenlenen "Geleceği Görmek: Ekonomide 1000 günde neler olacak?" konulu konferansta, Türkiye'den çok kendi memleketi ABD'yi anlattı. Aslında pek de iyi konuşmadı. Çünkü Whitney'e göre krizde, özellikle krizin en büyük nedeni konut fiyatlarında yüzde 7-8'lik ikinci bir düşüş bekliyor ve 15 milyonu geçen işsizlik konusunda endişeleniyor. Tatlı cadı, daha önce de birçok kez dikkati çektiği ABD'deki borç içindeki eyaletlerin durumunun giderek kötüleşmesinden başladı konuşmasına." ABD'de önümüzdeki 6 ay ve ötesi kritik bir dönem olacak" diyen Whitney, geçmişte federal düzeyde destek alan eyaletlerde 700 milyar dolarlık kurtarma planından aldıkları kaynak biteceği için yakın gelecekte sıkı kemer sıkma politikalarının hayata geçirileceğini söyledi. Whitney, ABD'deki vergi indiriminin uzatılmasına ilişkin bir soru üzerine, bu kırılgan ortamda vergiyi artırmayı kimsenin istemeyeceğini belirtti ve başka bir endişesini salondakilerle paylaştı:

FED SİYASİ BİR KURUM OLDU
"Beni asıl endişelendiren, işsizlik maaşının süresinin 3 yıla yükseltilmesi. ABD'de 5 milyon iş ilanı, 10 milyon da işsiz var. İnsanlar, işsizlik maaşını kaybetmemek için iş başvurusu yapmıyor. Fed bu şekilde para basmaya devam ederse bu ciddi bir şekilde enflasyona yansır, bu da fiyatlara, borsaya, her şeye yansır. Orta sınıf Fed'in politikalarından fayda sağlamıyor tek fayda sağlayan Wall Street zenginleri. Bence hükümet sorumluluk almak istemiyor, bütün sorunları Fed'in çözmesini bekliyor. Fed, siyasi bir kurum haline geldi.'' Türkiye ile ilgili sunumu ise fazla güçlü değildi. Anlaşılan ABD kaygıları onun diğer alanlara odaklanmasını engelliyor. Ancak yine de Whitney, sanayi, ticaret ve tarım sektörleri arasında iyi bir bölümlendirmesi olduğunu belirterek bu durumun Türkiye'yi Avrupalı diğer ülkelere göre ön plana çıkardığına dikkat çekmeyi ihmal etmedi. Whitney, Türkiye'nin ekonomik büyüme potansiyeli açısından önemli konumda bulunduğuna, ekonominin çeşitlilik arz ettiğine işaret etti. Whithey ekonomideki çeşitliliğin de işsizlikle mücadelede önemli bir unsur olduğunu söyledi.