Yarım puanlık darbe

Merkez Bankası ihracatçıyı ve ekonomiyi zorlayan sıcak parayı durdurmak için dün radikal bir karar aldı. Faizi yarım puan indirerek 7'den 6.5'e çekti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 17.12.2010 ABONE OL
İhracatçıların aylardır beklediği faiz indirimi nihayet geldi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı'nın kısa vadeli sıcak para girişine karşı faizleri düşürme sinyallerinin ardından dün faizler yarım puan aşağı çekildi. Merkez, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7'den 6.50'ye düşürdü.

FAİZDE REKOR DÜŞÜŞ
İndirim sinyallerinin verilmesinin ardından beklentiyi satın alan faiz ve döviz piyasasında, faizde düşüş yaşanırken dövizde bir hareketlilik gözlenmedi. Bankalararası piyasada satışta dolar kotasyonları 1.5230 lira seviyesinde yatay bir seyir izledi. Faiz cephesinde ise 8 Ağustos 2012 vadeli tahvilin bileşik faizi, önceki kapanışa göre 0.10 puan düşerek yüzde 7.28'le tarihi en düşük seviyesinden kapandı. Faiz geçen hafta 7.70 seviyelerindeydi. Gecelik borçlanma faiz oranlarını yüzde 1.75'ten yüzde 1.50'ye çeken Merkez, borç verme faiz oranında ise yüzde 8.75'ten yüzde 9 düzeyine bir yükseltti. Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı ise yüzde 7.75'ten yüzde 8'e yükseltildi. Merkez Bankası yaptığı açıklamada, son dönemde iktisadi faaliyete dair açıklanan verilerin iç talepteki güçlü artışın toparlanmaya destek olacağını belirtti.

'Fiyat kadar finansal istikrar da görevimiz'
Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve korumak olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "Bununla birlikte, finansal sistemde istikrarı sağlayıcı tedbirler almak da Merkez Bankası'nın temel görevleri arasında yer almaktadır. Mevcut konjonktürde iç ve dış talebin büyüme hızlarındaki ayrışma ve hızlı kredi genişlemesi cari açığı artırmakta, böylelikle finansal istikrara ilişkin riskleri gündeme getirmektedir."

BUGÜN NELER OLDU