Posco'dan Kocaeli'ne 350 milyon $'lık yatırım

Dünyanın en büyük dördüncü çelik üreticisi Güney Koreli Posco, Kocaeli'nde 350 milyon dolarlık yatırım yapacak. Paslanmaz çelik tesisinde bin kişi çalışacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Geçtiğimiz ekim ayında Bursa'da üretime geçen Güney Koreli küresel demir-çelik devi POSCO, bir buçuk ay aradan sonra Türkiye'de ikinci dev yatırımını gerçekleştirme kararı aldı. POSCO, 350 milyon dolar yatırımla bu kez Kocaeli'nde paslanmaz çelik tesisi kuruyor. Bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak tesisin temeli 2011 yılının ilk yarısında atılacak. Tesiste yıllık 200 bin mt'luk üretim gerçekleşecek. Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Dr. Hüseyin Aslan, "Ajansımızın öncelikli hedefleri arasında yer alan katma değer ve istihdam yaratacak böylesi değerli bir yatırımı ülkemize kazandırmanın gururu içerisindeyiz. Bu yatırım sayesinde, ülke ihtiyacını ithalat yoluyla karşıladığımız paslanmaz çelik yakın gelecekte ülkemizde ilk kez üretilecek. Türkiye söz konusu POSCO yatırımı ile birlikte bir üs haline gelip, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve BDT ülkelerine son derece stratejik bir sektörde de hitap etmiş olacak" dedi.

BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR

POSCO'nun Türkiye'de gerçekleştireceği bu yatırımı, küresel büyüme çabalarında bir kilometre taşı ve büyük bir sıçrama olarak gördüğünü vurgulayan Aslan, "Dünyaca tanınan böylesi bir kuruluşun yatırım için Türkiye'yi seçmesi, küresel yatırımcılar nezdinde ülkemizde var olan fırsatlara bir kez daha dikkat çekecektir. Nispeten küçük adımlarla başlayan yatırımlar, orta vadede devasa boyutlara ulaşabilmektedir. POSCO'nun İzmit, Kocaeli için aldığı bu yatırım kararı, buna en yakın örneklerden biridir" şeklinde konuştu. Yatırımın gelmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın G-20 zirvesi sırasında POSCO CEO'su Chung Joon-yang ile görüşmeleri oldukça etkili oldu. Sayın Başbakanımıza teşekkürü bir borç bilirim" dedi.

'Bu yatırımla bölgeye açılacağız'

POSCO CEO'su Chung Joon-yang ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Türkiye'de aldığımız yatırım kararı, POSCO'nun yüz yıllık tarihinde büyük önem taşıyor" dedi. Projenin gerek Türkiye gerekse POSCO açısından son derece verimli olacağına inandıklarını belirten Chung Joon- yang, Türkiye ve Güney Kore arasında var olan geçmişe dikkat çekerek, "Türkiye yatırımımız, bölge açılımı açısından da önemli bir itici güç olacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU