Türkiye savaşa girdi

Türkiye uluslararası kur savaşında nihayet harekete geçti. Yabancı için faiz ve borsanın cazibesini azaltacak kararlar alındı. Buna göre, tüketici harcaması yavaşlayacak, kur hareketlenecek, ihracat kolay, ithalat zor olacak. Cari açık daralacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 18.12.2010 ABONE OL
Tüm dünyada kur savaşları yaşanırken gelişmelere yeterli tepkiyi vermemek ile eleştirilen ekonomi yönetimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'sıcak paraya önlem şart' açıklamasından sonra radikal adımlarla harekete geçti. Merkez Bankası faizi yarım puan azaltarak yabancı yatırımcı için Türkiye'de faize yatırımın cazibesini düşürdü. Merkez aynı zamanda munzam karşılıkları artırarak, bankaların kredi yoluyla ekonomideki tüketimi hızlandırmasının önüne geçti. Kararlar bununla da kalmadı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) önce kredi kartlarında asgari tutarı yükseltti ardından konut kredisi alımını zorlaştırdı. Üst Kurul kredinin teminata konu olan gayrimenkulün değerinin yüzde 75'inin üzerine çıkamayacağı kararını aldı. Bu kararlar bankaların ve şirketlerin karlarını düşüreceği için yabancı yatırımcı açısından Türk borsasına yatırımın cazibesi de azalacak. Sıcak para girişi düşeceği için kurlarda yukarı yönlü hareket, cari açıkta düşüş ihracatta ise hızlı artış bekleniyor. Böylece Türkiye sıcak paraya önlem operasyonuyla Brezilya, Çin, Güney Kore hatta ABD ve Avrupa Birliği gibi dış ticaretteki çıkarlarını koruma mücadelesi veren ülkeler kervanına katıldı.

PPK BAŞLANGIÇ OLDU

Sıcak paraya önlem için geçtiğimiz gün düzenlenen Para Politikası Kurulu atılan radikal adımların başlangıcı oldu. Faizi yüzde 7'den 6.5'e indiren Merkez, munzam karşılıkları da artırdı. Artışla bankalar, faiz indirimini tüketiciye yansıtamayacak.

BUGÜN NELER OLDU