Durdurulamayan saat Türkiye'de

Seiko'yu mütevazı marka bilirdik, Rolex'ten pahalı modellerini getirdi önümüze koydu. 9-20 bin lira fiyatla vitrine çıkan Grand Seiko'lar teknolojik mucize gibi. Bir kere kurunca ömür boyu hiç durmuyor

50 yıldır sadece Japonya'da satılan 9-20 bin lira arasında satış fiyatı bulunan Grand Seiko, dünyada şimdi Fransa, İngiltere, Almanya, Hollanda'yla aynı anda Türkiye'de alıcılarıyla buluştu.
Grand Seiko 50 yıl sadece Japonya pazarında satıldı. Ardından bu yıl Paris'de Avrupa ile tanıştı. Şimdi Türkiye'de.
El işçiliği ile üretilen hassas bir saat mekanizması olduğu için, sınırlı sayıda üretiliyor. Bu nadide ürün dünyaya açılsaydı yetiştirilemezdi. Seiko dünyadaki en büyük satış network'lerinden birine sahip. 50 yıl boyunca dünya pazarında orta grupta ürünler sattı. Yüksek kalitedeki mekanik saat üretim kapasitesi kısıtlı olduğu için bugüne kadar satamıyorduk. Şimdi bunu geliştirdik. Usta kapasitesini artırdık. Fransa'da bunu Seiko mağazasında satışa sunup Avrupa için test ettik. Avrupalı tüketicilerin bu ürününe ilgi gösterdiklerini ve sevdiklerini gördük.
Beş ülkeden birinin Türkiye olmasının sebebi ne?
Ekonomik olarak Türkiye dünyadaki en iyi ülkelerden biri. Ayrıca Seiko Türkiye'de çok kuvvetli. Bunun için Türkiye'de satışa sunmaya karar verdik.

SEİKO İÇİN TÜRKİYE YILIN ÜLKESİ

Global ekonomik kriz Seiko'yu nasıl etkiledi?
Ekonomik kriz bütün saat sektörünü oldukça etkiledi. Çünkü kriz başladığında insanlar yeni bir saat alma ihtiyaçlarını erteliyor. Hatta 1970'lerden bu yana bu kadar kötü bir dönem geçirmemiştik. 2007 çok iyi bir yıldı. 2008'de yüzde 20 düşüş oldu. 2009'da da saat ihracatı 2008'in yüzde 10 altındaydı. Ama Türkiye'yi çok seviyoruz. Dünyadaki ekonomik krizden etkilenmedi. Örneğin 2007 yılını ele aldığımızda Türkiye'de bir önceki yıla göre yüzde 17 artış sağlamıştık. Krizin başladığı 2008'in son çeyreğinde Seiko satışları Türkiye'de herhangi bir şekilde düşmedi. Yüzde 20'lik bir artış söz konusuydu. 2009'da ise yüzde 5 büyüme devam ettik. Bu durum 2010'da Türkiye'nin Seiko tarafından "Yılın Ülkesi ve Distribitörü Aydın Saat" in seçilmesine neden oldu. 2010'da da bu değer bazında yüzde 40 satış arttırdı. Dolayısıyla 2010 Türkiye açısından çok güzeldi.
2011 Türkiye için öngörüleriniz neler?
Türkiye söylediğimiz gibi en hızlı pazar. Bu olgunlaşmış bir pazar. Aydın Saat gibi çok iyi bir dağıtım ağımız var. Türk insanı Seiko'yu çok sevdi ve kabullendi. Dolayısıyla ekonomiyle birlikte pazarın gelişmesi de çok önemli. Türkiye'den bu yıl daha büyük işler bekliyoruz.

İSVİÇRE'DE BU TEKNOLOJİ YOK
Grand Seiko'nun farkı ne?
İyi saatler yüksek yerlerde üretilir. İsviçre yüksek dağları olan bir yer. Japonya'da yüksek dağları olan bir yer. Orada temiz hava vardır. Orada ince el işçiliğini rahat uygulayabilirler. El işçiliği ince olan ürünler yaparlar. Ben 30 yıllık deneyime bağlı olarak şunu diyebilirim. Seiko'nun dünyadaki felsefesi erişilebilir fiyat grubuyla kaliteyi sunmak. İnsanların kullanıma uygun faydalanabileceği ürünler geliştirmek. Grand Seiko ise farklı bir noktada. Birçok İsviçre markası seri üretim yapabilir ama Grand Seiko'nun kalitesiyle onun seviyesinde değildir. Bu çok özellikli bir saat. Burada Spring Drive (geçen süre ölçümünü akarak ilerleyen ibrelerle ölçen saat) teknolojisi var. Bu bir ihtiyaçtan doğdu. Sapmaları önleyen teknoloji geliştirildi. Aldıktan 10'larca yıl sonra bile sapma olmuyor. Durdurulamayan bir saat. İsviçre'de bu yok.
Bu mekanizma lüks ve pahalı saatlerde yok mu?
İsviçreliler bunu çözmek için çok uğraşmışlar. 36 bin bit üreten bir Zenit var bir de Seiko. Başka hiçbir markada bunu üreten makine yok.

BUGÜN NELER OLDU