Kur savaşına hazırlık mesajı

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, ekonomi yönetiminin sıcak para ve ekonomiyi soğutmaya dönük adımlarını "Dünyadaki yeni konjonktüre karşı hazırlık" olarak açıkladı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 19.12.2010 ABONE OL
ABD Merkez Bankası'nın kasımdaki 600 milyar dolarlık tahvil alma kararınının ardından dünyada sıcak paranın artması bekleniyor. Türkiye'de de ekonomi yönetimi teyakkuza geçti. İki gündür önlem üzerine önlem açıklandı. Konya'da sanayicilere hitap eden Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Alınan önlemler önümüzdeki dönemde tüm dünyayı etkisi altına alacağını düşündüğümüz yeni konjonktüre karşı bir hazırlık olarak değerlendirilmelidir" dedi. Yılmaz, yeni konjonktürün temel özelliklerini de 'güvenilir ve dinamik yükselen piyasa ekonomilerine yoğun sermaye akışı sonucunda, bu ekonomilerde aşırı ısınma, aşırı borçlanma ve varlık balonları oluşması riskinin belirmesi ve cari açığın finansal istikrarı tehdit edecek düzeylere ulaşma ihtimali' olarak sıraladı. Yılmaz, ekonomide fiyat istikrarı için gerekli olan faiz seviyesiyle finansal istikrar için gerekli olan faiz seviyesinin her zaman birbirleri ile uyumlu olmadığını söyledi. Ekonominin aşırı genişleme gösterdiği bir durumda enflasyonu kontrol altına alan bir faiz politikasının, finansal risklerin ortaya çıkmasını engellemekte yetersiz kalabileceğini vurgulayan Yılmaz, öte yandan şiddetli bir resesyon durumunda, finansal istikrarın tesisi için çok daha düşük bir faiz seviyesine ihtiyaç duyulabildiğini söyledi.

İSTİHDAM KOŞULLARI İYİLEŞİYOR
Türkiye'de kamu borç stokunun düşük seviyede olduğuna dikkat çeken Yılmaz, istihdam piyasalarına bakıldığında, gelişmiş ülkelerin emek piyasalarındaki olumsuz görünümün sürdüğünü ifade ederek, "Türkiye'de ise istihdam koşullarındaki iyileşme devam ediyor ancak işsizlik oranları kriz öncesine kıyasla yüksek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU