Fransa'ya sıçrar korkusu

Euro Bölgesi'nde yayılan mali kriz, zordaki Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve İspanya'dan sonra Fransa'nın da kredi notunu tehdit eder hale geldi. Analistler, Fransa'nın AAA olan notunda kırılma riski görüyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 21.12.2010 ABONE OL
Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan borç krizi tehdidi bölgenin en yüksek kredi notlarına sahip ülkelerini de içine çekiyor. Şimdi de piyasalarda Fransa'nın AAA seviyesindeki kredi notunu kaybetme riski taşıdığı konuşuluyor. Uluslararası reyting kuruluşlarının kredi notlarını ardı ardına düşürdüğü ve negatif izlemeye aldığı Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve İspanya'dan sonra analistler, Fransa'nın da kredi notunda kırılma riski görüldüğünü açıkladı. Analistler, Belçika'nın da olası bir not düşürülme riski ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Moody's Investor Services'in 15 Aralık'ta İspanya'nın notunun kırılabileceği uyarısından iki gün sonra İrlanda'nın notunu beş basamak birden indirdiğini hatırlatan analistler, Standard and Poor's (S&P) tarafından İrlanda, Portekiz ve Yunanistan'ın da yakından takip edildiğini kaydediyor. Son gelişmelerin ışığında Fransa, Belçika ve Avusturya'nın CDS'leri, Şili ve Çek Cumhuriyeti'nden daha pahalı hale geldi.

'Fransa AAA notunu kaybederse olay olur'
BARING Asset Management varlık yöneticisi Toby Nangle, birlik üyesi her ülkenin gelecek yıl cezalandırılabileceğini savunarak, "Fransa'nın AAA notunu kaybetmesi büyük olay olur, bu olasılığın piyasada fiyatlandığını sanmıyorum" dedi. Fransız bankalarının Euro Bölgesi'nin kıyısındaki ülkelerce ihraç edilen tahvillerin en büyük alıcısı olduğunu kaydeden UniCredit SA kredi stratejisti Marcus Ernst da bu durumun sistemik risk doğurabileceğini söyledi.

Fransız bankalar riskte

ING Bank NV'nin borçlanma kağıtları stratejisti Padhraic Garvey, Fransa'nın mevcut açıklarını azaltmaması durumunda, ülkenin kredi notunun gelişmelere duyarlı olmayı sürdüreceğini söyledi. Garvey, Euro Bölgesi'nin çevre ülkelerinin borçlanma kağıtlarında yüksek pozisyonlar tutan Fransız bankalarının sistemsel risk potansiyeli taşıdığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU