İran'ın en büyük kozmetikçisi Türkiye’de

İran'ın en büyük kozmetik üreticisi Arian Chimia Tech, İstanbul'da Stern Tek isimli bir şirket kurdu. Firma 40'a yakın marka ihraç ediyor

Salı 21.12.2010
ABONE OL
Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri alanında İran'ın en büyük üreticilerinden Arian Chimia Tech, Türkiye'ye girdi. İstanbul'da 50 bin lira sermayeyle Stern Tek isimli şirket kuran marka 2011 itibariyle ilk etapta cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, makyaj ve parfümeri ile faaliyet gösterecek. Firma kozmetikten sonra temizlik ve kişisel bakım ürünlerini de pazara sokacak. MY isimli kozmetik markasıyla İran'da faaliyet gösteren firmanın Almanya'da kurulu şirketinin ismi ise Kahl & Co. Almanya'daki şirket aracılığıyla 40'a yakın markayı Avrupa ülkelerine ihraç eden marka Türkiye'de gelecek yıl itibariyle büyümeye hazırlanıyor.

ARKADA GOLRANG HOLDİNG VAR
Şu an firma bünyesinde 910 kişi çalışıyor. Markanın hissedarları arasında ise İran'ın en büyük gruplarından Golrang Holding'in başındaki Dr. Mehdi Fazli ve Alireza Kiani Azarbaijani bulunuyor. Zaten Arian Chimia Tech'in arkasında da Golrang Holding var. 4 milyon euro sermayeyle kurulan ardından sermayesini 60 milyar euroya çıkaran holding, deterjan endüstrisi, aile sağlığı, gıda, endüstriyel mutfak ve kozmetik alanlarında faaliyet gösteriyor.

12 farklı şirketi var
Türkiye'deki şirketin kuruluş sermayesi: 50 bin lira
Golrang Holding ciro: 350 milyon dolar
Dünya çapında satılan markaları: Golrang, Softlan, Ave, Merit, Home Plus, Famila
Holding çalışan sayısı: 2 bin 500

2 bin 500 personel çalışıyor
HAJ Abdolkarim Fazli tarafından kurulan ve holdingin başında İstanbul'da kurulan şirketin başında da olmaya hazırlanan Dr. Mehdi Fazli bulunuyor. Holding, 12 iştirak, 2 bin 500'e yakın personel ve 350 milyon dolar cirosuyla ihracat, ithalat, üretim, satış ve distribütörlük yapıyor.