Merkez'den dövize müdahale sinyali

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 21.12.2010 11:19 ABONE OL
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2013 yılı enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak belirlendiğini bildirdi.

Yılmaz, 2011 Yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladığı basın toplantısında, orta vadeli enflasyon hedefinin yüzde 5 olarak korunacağını belirtti.

Hedef değişkeni olarak TÜFE'nin 12 aylık değişimi ile hesaplanan yıl sonu enflasyon oranlarının esas alındığını kaydeden Yılmaz, enflasyon hedeflerinin hükümetle birlikte nokta hedefler olarak belirlendiğini söyledi.

Yılmaz, 2011 ve 2012 yılı için enflasyon hedefini daha önce yüzde 5,5 ve yüzde 5 olarak açıkladıklarını hatırlatarak, ''2013 yılı hedefi ise OVP hazırlık sürecinde yine hükümet ile varılan mutabakata paralel olarak yüzde 5 olarak belirlenmiştir'' dedi.

İktisadi bilimlerin sözleşme ve planlarında bu hedefi referans almasının enflasyondaki katılığı azaltarak, toplumsal refahı destekleyeceğini ifade eden Yılmaz, uzun vadede ise yapısal dönüşümün yakınsama ve reform süreci tamamlandıkça daha düşük enflasyon oranlarının hedeflenmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

DALGALI DÖVİZ KURU UYGULAMASINA DEVAM

"2011 yılında da dalgalı döviz kuru uygulamasına devam edeceğiz. Dalgalı kur rejimine karşı döviz rezervlerini güçlü tutmamız gerekiyor. Belirlediğimiz herhangi bir kur hedefimiz yok" diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

"2011'de esnek döviz alım ihale aracı ile dözviz rezervini artırmaya devam edeceğiz. 3 Ocak'tan sonra gerçekleştirilecek döviz alım ihalelerinde bankaların opsiyon hakkının kalmayacağını söylemek isterim. Günlük ihale tutarı 40 milyon ABD Doları'ndan 50 milyon ABD Doları'na yükselecek.

SAĞLIKSIZ FİYATLAR OLUŞURSA ALIM VE SAYIM GELİR

Döviz rezervleri 19,4 milyar ABD Doları'ndan 84 milyar ABD Doları'na ulaşmıştır. Yıllardır güçlendirilen döviz rezervleri sayesinde sorunları en aza indiren önlemleri hızlı biçimde uygulamış bulunmaktayız. Diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırılınca döviz rezervlerimiz hâlâ düşük seviyededir. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte krize yönelik aldığımız tedbirleri geri çektik. Piyasanın sağlıklı çalışması amacıyla gerekli önlemleri basiretli biçimde almaya devam edeceğiz. Sağlıksız fiyatlar gözlemlendiğinde döviz satım ihaleleri düzenleyebileceğimizi, aracılık faaliyetlerine yeniden başlayabileceğimizi, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını kullanabileceğimizi söylemek isterim."

BUGÜN NELER OLDU