2011'de neler yapılacak?

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
VADE UZATMA FORMÜLÜ
Merkez yeni dönemde bir taraftan fiyat istikrarına odaklanacak diğer taraftan da finansal istikrarı gözetecek. Bu çerçevede, kısa vadeli faizleri ve faiz dışı araçları kullanmaya devam edecek. Mevduatın ve yabancı para girişlerinin uzun vadeye yönelmesi için çalışma yapacak.

BİLANÇO DIŞI İZLENECEK
Döviz tevdiat hesapları ve diğer yabancı yükümlülüklerin vadesini uzatmak amacıyla yabancı para yükümlülüklerde uygulanan zorunlu karşılık oranlarını vadeye göre farklılaştıracak. Bankacılık sistemi bilanço dışı yükümlülüklerini dikkatle izleyecek. Merkez'in kısa vadeli swap işlemlerini zorunlu karşılığa tabi hale getirebileceği söyleniyor.

GÜNLÜK 50 MİLYON $
Merkez önümüzdeki yıl da döviz alım ihalelerine devam edecek. 3 Ocak 2011 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek düzenli ihalelerde bankaların opsiyon hakkı olmayacak. Günlük ihale alım tutarı 40 milyon dolardan, 50 milyon dolara yükselecek. Sermaye akışı güçlenirse banka alım tutarını artıracak. Alım veya satım kararında likidite koşulu ve sağlıksız fiyata bakacak.

FAİZ ÖĞLEN AÇIKLANACAK
Merkez, 2011'de Para Politikası Kararı duyurusunu 14:00'te yayımlayacak. Kurulun değerlendirmelerinin yer aldığı toplantı özeti ise 5 iş günü içinde internet sayfasına konulacak. Yılda 4 kez yayımlanan enflasyon raporunun tanıtımı da basın toplantısıyla yapılmaya devam edecek. Banka yılda iki kez finansal istikrar raporunu yayımlayacak.

BUGÜN NELER OLDU