İstanbul'da tatlı New York'ta cadı

Geçen hafta İstanbul'da Türk ekonomisine övgüler yağdıran finans dünyasının 'tatlı cadı' lakaplı analisti Meredith Whitney, New York'taki açıklamasında İstanbul'u uçurumun kenarında gösterdi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Geçtiğimiz hafta davetli olarak geldiği İstanbul'da Türkiye'nin ekonomik büyüme potansiyeli açısından önemli bir konumda bulunduğunu ve var olan ekonomik çeşitliliğin işsizlik riskini azalttığını belirten Wall Street'in 'tatlı cadı' lakaplı analisti Meredith Whitney şimdi de İstanbul'u uçurumun kenarında gösterdi. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre CBS kanalındaki '60 Dakika' adlı tv programında konuşan Whitney, bütçesinden fazla harcama yapan şehirlerin gelecek yıl iflas riski taşıdığını söylerken, ABD ve Avrupa'daki belli başlı şehirler için karamsar bir tablo çizdi. ABD'de 100'ü aşkın şehrin önümüzdeki yıl iflas edebileceğini ifade eden Whitney, aralarında İstanbul'un da yer aldığı Avrupa'nın önemli şehirlerinin durumunu da riskli gördüğünü söyledi.

İSTANBUL' UN DURUMU KIRILGAN
Küresel kredi krizini de önceden tahmin etmesiyle tanınan Whitney, yerel ve eyalet düzeyinde borçlanmanın ABD ekonomisini bekleyen en büyük sorunlardan biri olduğunu ve ülkede iyileşme sürecini sekteye uğratabileceğini savundu. Emlak sorununun ardından, en önemli konuların başında kent harcamalarının geldiğine dikkat çeken Whitney, Avrupa'nın kredi durumu kırılgan şehirleri arasında İstanbul'u da gösterdi. "Avrupa'nın kredi notu dökülen şehirleri arasında Avrupa'nın en eski şehirlerinden İstanbul da bulunuyor" diyen Whitney, "Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan kusursuz konumu, İstanbul'un ciddi zayıflıklarını gideremiyor. Bunlara, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor'un (S&P) son raporuna göre 'düşük ciro esnekliği ve gelecekteki reformlara dair durumun tahmin edilemez oluşu da dahil" dedi.

"Yoğun yatırım talebi bütçe açıklarına neden oluyor"
İSTANBUL'A olan yoğun yatırım talebinin yüksek bütçe açıklarına ve biriken borçlara neden olduğunu ifade eden Meredith Whitney, "İstanbul, özellikle giderek büyüyen mali sektörü kalkındırarak kazanç getirecek başka kaynaklar geliştirmeye çalışıyor ve cami kubbe ve minarelerinden oluşan meşhur kent siluetinde yeni camdan kulelerin belirmesi umudunu taşıyor" yorumunda bulundu. Whitney'e göre Avrupa'nın uçurumun eşiğindeki diğer şehirleri arasında Napoli, Floransa, Madrid ve Barselona da yer alıyor.

ABD'li şehirlerin borcu 2 trilyon doları aştı

Televizyon kanalı CBS'nin '60 Dakika' adlı programına katılan Meredith Whitney, ABD'li şehir ve eyaletlerin toplam borçlarının 2 trilyon doları aştığını kaydetti. Whitney, Avrupa'da ise yerel ve bölgesel hükümetlerin bu yılki borçlanma miktarının 1.7 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

BUGÜN NELER OLDU