Teşekkür % 5 'ten sonra

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, son aldığı kararlara ihracatçıların teşekkür etmediğini söyledi. Yılmaz'a yanıt gecikmedi. TİM Başkanı Büyükekşi "Faiz yüzde 5'e insin teşekkür ederiz" dedi

Çarşamba 22.12.2010
ABONE OL
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2011 yılı Para ve Kur Politikası'nı açıkladı. Yılmaz, son dönemde aldıkları kararlarla ilgili olarak ihracatçılardan teşekkür almadıklarını almayı da beklemediklerini söyledi. Yılmaz, "Biz tıpkı onların da yaptığı gibi vazifemizi yapıyoruz. Biz teşekkür almak için iş yapmıyoruz'' dedi.

NE YAPTIĞIMIZI BİLİYORUZ

Bankanın son faiz indiriminden sonra yurtdışından gelen eleştirilere sert yanıt veren Yılmaz, "Biz ne yaptığımızı biliyoruz, neyi, niçin yaptığımızı da biliyoruz" dedi. Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları gibi yeni bir para politikası geliştirmediklerini söyleyen Yılmaz, "Biz zorunlu karşılıkları, tabiri caizse tozlu raflardan indirdik ve aktif bir para politikası aracı haline getirdik" diye konuştu. Başkanın açıklamalarını yorumlayan Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Merkez'i tebrik ediyoruz. Tebrik de kötü bir şey değil. Teşekkür yerine geçmez mi? Mart ayına kadar politika faizlerini yüzde 5'e indirirse Merkez Bankası'na o zaman teşekkür ederiz" dedi. Büyükekşi, geçtiğimiz yılda Merkez'e zaman zaman teşekkür ettiğini de hatırlattı.

TEŞEKKÜR DEĞİL TEBRİK

Son dönemde dolar kurunun yükselmesi nedeniyle ayağa kalkan bazı çevreler olduğunu belirten Büyükekşi, şöyle konuştu: "Anlamadığım bir şey var. Dolar 1.60'dan 1.40 TL'ye düşünce kimse bir şey demedi. Şu anda olması gereken seviyede. Ortalık ayağa kalkıyor." Büyükekşi, yaptığı yazılı açıklamada da "Şimdiye kadar bu kararlar alınmış olsa cari açık ve dış ticaret açığı bu kadar büyümemiş olacaktı. Seçime giden bir ülkede cesaret verici kararlar alan hükümeti, ekonomi yönetimini ve Merkez Bankası'nı tebrik ediyoruz" dedi. İhracatçıların hiçbir zaman dalgalı kur rejiminden vazgeçilmesini istemediğini söyleyen Büyükekşi, şöyle konuştu: "Faizin düşürülmesi doğru yolda atılmış bir adımdır. Cari açık finanse edildikçe sorun yok anlayışının değişmesinden memnunuz."

https://www.sabah.com.tr