TT Arena yılda 55 milyon $ basacak

GS Başkanı Adnan Polat, TT Arena'dan yıllık 50 milyon $ gelir bekliyor. Kulüp, otopark ve yiyecek satışlarından ise 5 milyon dolar gelir geleceğini hesaplanıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Galatasaray'ın yeni stadı Türk Telekom Arena'yı 15 Ocak 2011'e yetiştirmek için hummalı çalışma sürüyor. Işın Çelebi ve Ali Haşhaş stadın işlerini yürütmek için kulüp tarafından görevlendirilen iki GS yöneticisi. Haşhaş, "Stadı yetiştirme stresi uykularımızı kaçırıyor" diyerek karşılıyor bizi. SABAH gazetesi olarak davetli gittiğimiz TT Arena'da 45 bine yakın koltuk neredeyse takılmış. 157 locanın dekorasyonu yapılıyor. Cephe ve yol çalışmaları da sürüyor. GS Kulübü Başkanı Adnan Polat, Işın Çelebi, Ali Haşhaş ve GS Sportif Genel Müdürü Ebru Köksal'la 400 milyon TL'ye mal olan stad turunda, sportif başarısızlık değil rakamları konuştuk. Anlatılanlara göre stad deyim yerindeyse para basacak gibi görünüyor. Tabii başarı şart. Zira Adnan Polat ve Köksal staddan bekledikleri yıllık geliri 50 milyon dolar olarak açıkladı. Buna stad içindeki yeme-içme, otopark gibi gelirler dahil değil. Köksal, "Tribün dışından da 5 milyon dolar bekliyoruz" diyor. Özetle sadece maçlarla stad yıllık 55 milyon dolar gelir üretecek. İlerleyen dönemde bu rakama ABD'li stad organizasyon şirketinin düzenleyeceği konser ve etkinlikler hariç. Koltuk satışları ise anlaşılan iyi gidiyor. Polat 18 bin kombine satıldığını söyledi. Buna bin 784 koltuklu locaları eklersek toplam 52 bin koltuğun 20 bininin satışı daha stad açılmadan tamamlanmış. Localar 2.5, koltuklar 1.5 sezonluk satılmış. Peki ya borçlar? Çelebi, "Kişilere borç yok bankalara borç ise 100 milyon dolar civarında" dedi. Kulüp yönetiminin staddan sonra girişeceği iş ise 200-250 milyon dolar gelir bekledikleri Riva... Elde edilecek gelirin 50 milyon dolarıyla bir bankaya olan borçların kapatılacağını öğrendik. Bir kısmı ise yeni araziler alınmasında kullanılacak. Mevcut GS yönetimi de doğal olarak önceki yönetimler gibi 'Sakla samanı gelir zamanı' diyecek. Bu arada Çelebi, Riva'yla ilgilenen inşaat firmaları teklif vermek için süre uzatımı istediğini tüm enerji stada yönlendirildiği için talebin kabul edildiğini anlattı.

BİN 200 GÜVENLİK ÇALIŞACAK
52 bin kişilik insan selini stadlara sokmak büyük sorun. Ebru Köksal, "Maç günü bin 200 güvenlik görevlisi çalışak" dedi. Tek bir şirketten bu kadar güvenlik görevlisini temin edemeyecekleri için talebi birkaç şirketten karşılayacaklarmış. Bu arada dünyanın önemli eğlence ve konser şirketlerinden Amerikalı AEG ise konserlerinin henüz belli olmadığını öğrendik. Adnan Polat "Sürprizler olacak" diyerek açık kapı bıraktı. Stad turları ise işlerin iyice rayına girmesinden sonra planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU