Aksa bu reklamla borsada satar

Dağıtım ihalelerinde adı eksik olmayan Aksa Enerji, bu süksesini halka arzda kullanacak. Geçen yılki arza istediğini elde edemeyen şirket bu kez ilgi bekliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 23.12.2010 ABONE OL
Elektrik dağıtım ihalelerinde fırtınalar estiren Kazancı Ailesi'nin şirketi Aksa Enerji ikinci defa borsa yolunda. Bu yılın ilk çeyreğinde yapılan halka arzı düşük talep nedeniyle istenilen başarıya ulaşamayan şirket 2001'in başında borsada ikincil halka arz denemesi yapacak. Halen yüzde 5.47'si İMKB'de işlem gören Aksa Enerji'nin halka açıklık oranı yüzde 22'ye yükseltilecek. Yılın ikinci yarısında yapılan 18 dağıtım bölgesinin ihalelerinde hem Aksa Enerji hem de bu şirketten ayrılan Mehmet Kazancı önemli bölgelere teklif vererek büyük bir sükse ve tanıtım yaptı.

HİSSELERİ YÜZDE 8 ARTTI

Elektrik özelleştirme ihalelerinin tamamında adı geçen şirket son dönemde yaptığı 'ataklarla' yatırımcının ilgisini üzerine çekmiş ve borsadaki hisseleri yüzde 8 yükselmişti. Borsacılar Aksa'nın halka açıklık oranını yükseltme sürecinde son dönemde yapılan ihaleler sayesinde yapılan tanıtımın talebi artırmasını bekliyor. Aksa Enerji yüzde 5.47 olan halka açıklık oranını 2012'de iki farklı satışla yaklaşık yüzde 22 civarına yükseltecek. Bu satış sırasında piyasaya çıkartılacak payların yüzde 8'lik bölümü yurtdışı yatırımcılara tahsis edilecek. Aksa Enerji'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, 58.5 milyon lirası sermaye artırımdan, 46.2 milyon lirası ise ortaklarından Kazancı Holding'e ait hisselerden olmak üzere 104.7 milyon liralık nominal hisseyi yurtdışı yatırımcıya tahsisli satmayı planladığını açıklandı. Aksa Enerji'nin CFO'su Sedat Siverek, Aksa Enerji'nin geçtiğimiz mayıs ayında yapmayı planladığı yüzde 13.5'lik halka arz sırasında elden çıkartılamayan yüzde 8'lik hisseyi yurtdışına satacağını söyledi.

2012 yılında tamamlanacak
Siverek, "Yapılacak bu iki işlemle Aksa Enerji'nin halka açıklık oranı yaklaşık yüzde 22'ye ulaşmış olacak ve süreç 2012 yılında tamamlanacak" dedi. Süreçte yer alan TSKB'nin Genel Müdür Yardımcısı Şeniz Yarcan ise mevcut hisse fiyatları göz önüne alındığında yüzde 8'lik ilk satıştan 200 milyon dolar, toplamda ise 400 milyon dolarlık bir gelir elde edilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU