Bankalara 'Gelin bir olalım' çağrısı

Bankacılar ile bir araya gelen Ali Babacan, istikrar için birlikte hareket çağrısı yaptı ve gerekirse sert tedbirler alınabileceği uyarısında bulundu

Perşembe 23.12.2010
ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün, Türkiye'de faaliyet gösteren 49 bankanın genel müdürü ile Ankara'da bir araya geldi. "Gerekirse en sert tedbirleri alırız" diyen Bakan Babacan, son dönemde alınan tedbirler konusunda bankalardan destek istedi, "birlikte hareket edelim" mesajı verdi. Bankacılar da, "Önümüzü görmemiz önemli. Bu tedbirleri alırken sektörü sıkacak başka adımlar atılmamalı. Orta Vadeli Program'da ya da bütçede revizyona gidilecekse biz de haberdar olmalıyız" dedi.

KOORDİNASYON ZORUNLU

Babacan'ın daveti üzerine bankacılarla yapılan zirveye Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de katıldı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Babacan, kurumlar arası koordinasyonun Türkiye'ye yönelik risklerin yönetilmesinde hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye'ye gelen sermayenin daha kalıcı ve uzun süreli olmasını sağlamanın önemine vurgu yaparak, "Bu bizim tercihimiz. Kısa süreli sermaye hareketlerinin sebep olacağı olumsuz sonuçlara karşı tüm kurumlarımızı nasıl korunaklı hale getirebiliriz, bunun üzerinde yoğunlaşmalıyız" diye konuştu.

2011 PERFORMANSI ÖNEMLİ

Hükümetin istikrar için gerektiğinde en sert tedbirleri almaktan kaçınmayacağını anlatan Babacan, şunları söyledi: "Temel makro hedefler ve strateji doğrultusunda TCMB ve BDDK gerekli adımları atıyor. Bankacılık sektörünün güçlü yapısını 2011'de de sürdürecek olması önemli." Toplantının basına kapalı bölümünde, küresel ekonomi ve mali piyasalardaki gelişmelerin Türk finans sektörüne yansıması ve 2011 beklentileri değerlendirildi. Sektör temsilcileri faiz oranları, kredi imkânları, tedbirlerin banka kârlarını nasıl etkileyeceği konusundaki endişelerini dile getirdi.

https://www.sabah.com.tr