111 milyar doları geçti

1 Ocak-22 Aralık arasındaki toplam ihracat 111 milyar doları geçti. Böylece 2010 ihracat hedefi tuttu. Bakan Çağlayan, "Merkez Bankası zamanında önlem alsaydı 120 milyarı bulurduk" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 1-22 Aralık tarihlerinde toplam ihracat rakamının 8 milyar dolara yaklaştığını belirterek, geçen yılın 22 Aralık-31 Aralık döneminde 3.7 milyar dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatarak, 2010 yılı için konulan 111.7 milyar dolarlık Orta Vadeli Program (OVP) hedefine rahatlıkla ulaşılacağını söyledi. Çağlayan, "1 Ocak-22 Aralık döneminde ihracat rakamımız 110 milyar doları geçmiştir. Hedefe 1.6 milyar dolar kaldı. Günde ortalama 400 milyon dolar ihracat olduğuna göre hedefi rahatlıkla tutturuyoruz" dedi. Günde yaklaşık 400 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydeden Çağlayan, bu rakamlar göz önünde tutulduğunda hedefin aşılacağını belirtti. Çağlayan, 22 Aralık 2009- 22 Aralık 2010 arasında ise 112.2 milyar dolarlık ihracat yapıldığını da ifade etti.

MERKEZ'E ELEŞTİRİ

Merkez Bankası'nı eleştiren Çağlayan, "Eğer Merkez Bankası sıcak paraya karşı bu tedbirleri özellikle TL'nin aşırı değerlenmeye başlamış olduğu aylarda almaya başlamış olsaydı, bugün belki 115-120 milyar dolar ihracatı konuşuyor olacaktık. Merkez Bankası bu tedbirleri almayarak ithalatı körükleyerek yanlış eski politikasıyla Türkiye'ye ne kadar dış ticaret açığı verdirdiğinin sorumluluğunu hesaplamasını rica ediyorum. Otursunlar, acaba bu tedbiri daha önce alsaydık Türkiye ne kadar daha az dış ticaret açığı, cari açık verirdi, bunun hesabını iyi yapsınlar. Geç alınmış bir tedbir, bundan sonrası için faydalı'' diye konuştu.

SICAK PARAYA DİKKAT
Sıcak paranın TL'yi aşırı değerlendirdiğini, bunun ara malı ithalatını artırdığını belirten Çağlayan, ihracatı da olumsuz etkilediğini ve bugün ihracatın, gerçekleşen ihracatın çok daha üstünde olabileceğini kaydetti. Cari açık açısından şu anda sıkıntı bulunmadığını, ancak bunun azaltılması ve kalıcı bir şekilde çözülmesi noktasında ihracat stratejisi ve girdi tedarik stratejisi çalışmalarına başladıklarını bildiren Çağlayan, "Bu yıl 740 milyar dolar gayrisafi yurtiçi hasılayı yakalayacağız. Sıcak paraya dikkat, sıcak paraya dikkat, sıcak paraya dikkat'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU