Roma'da kelle vergisi

Dünyanın en çok turist ağırlayan kentleri arasındaki Roma'ya tatile gidenler günde en az bir euro vergi ödeyecek. Belediye, bu yolla yılda 82 milyon euro ek gelir hedefliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 25.12.2010 ABONE OL
Euro Bölgesi'nde yaşanan mali kriz, birlik içindeki ülkelerin yerel yönetimlerini de harekete geçirdi. Bütçelerindeki açığı azaltmaya yönelik olarak ek kaynak yaratma çabası içine giren şehirlere İtalya'nın başkenti Roma da katıldı. Roma Belediyesi, tarihi şehri ziyaret edecek tüm turistlerden günde en az 1 euro kelle vergisi almaya karar verdi. Geçen yıla göre turist akış sayısı yüzde 10 artan İtalya'nın başkenti için alınan bu karar, Belediye Meclisi'nde yaşanan uzun tartışmalardan sonra onaylandı. Buna göre, turistlerden alınacak günlük 1 euroluk vergi ile yılda yaklaşık 82 milyon euroluk bir ek kaynak elde edilmesi tahmin ediliyor.

10 GÜN GEÇERLİ

Geçen yıla göre, turist sayısı 28 milyona ulaşan Roma'da, günlük vergi otellerde kalan turistlere uygulanacak ve sadece ilk 10 gün için geçerli olacak. On yaşın altındaki çocuklar ve hastanede akrabasını ziyarete gelenlerden ise söz konusu vergi alınmayacak. Vergi, doğrudan konaklanan tesisler tarafından tahsil edilecek. Tiber Nehri'nde tekne turuna çıkan ya da şehir turu yapan otobüslere binen ziyaretçiler de vergi uygulamasına dahil olacak. Otellerin kategorisine göre günlük 1 ila 3 euro arasında değişen turist vergisi en çok otel sahiplerini kızdırdı. Her yıl milyonlarca turist çeken tarihi kentteki 4-5 yıldızlı otellerde kalanlar günlük 3 euro, kamp alanlarında kalanlar ise 1 euro kadar günlük vergi ödeyecek.

BUGÜN NELER OLDU