Turkcell Kıbrıs'ta ambargoyu deldi

Turkcell, kurduğu radyolink hattı ile Kuzey Kıbrıs telekomünikasyon ambargosunu deldi. Kesintiler nedeniyle ekonominin durduğu Kıbrıs'ı dünyaya havadan bağlayan iletişim otobanı kuruldu

Pazartesi 27.12.2010
ABONE OL
Turkcell, kurduğu radyolink hattı ile KKTC'nin haberleşme izolasyonunu kaldırdı. Radyolink hattı ile KKTC'nin dünya ile iletişimini sağlayan ve sık sık kesintilere neden olan fiber hattına alternatif oluşturuldu. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, fiberdeki kesintiler nedeniyle KKTC'nin dünya ile iletişiminin koptuğunu, ekonominin durduğunu, bankaların çalışmadığını, alışverişin yapılamadığını belirterek, "Bundan sonra KKTC'deki 360 bin kişinin dünya ile iletişiminde kesinti olmayacak" dedi. Turkcell'in grup şirketi Superonline tarafından Türkiye ile KKTC arasına kurulan radyolink hattı basına tanıtıldı. Tanıtıma Terzioğlu'nun yanı sıra Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu ile Superonline Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Sayın da katıldı.

EKONOMİ DURUYOR
İlter Terzioğlu, KKTC'nin Türkiye ve dünya ile bağlantısının 1994'te çekilen tek bir fiberle gerçekleştirildiğini ve zaman zaman kesintilerin yaşandığını söyledi. Terzioğlu, "Geçen yıl arızalar nedeniyle 225 saat fiber kesintisi meydana geldi. Fiber arızaları n e d e n i y l e KKTC'nin dünya ile bağlantısı kesildi. Sadece telefon ve internet bağlantısı kopmadı, KKTC'deki ekonomi de durdu. Çünkü bankacılık işlemleri yapılamadı. Post makineleri çalışmadığı için alışveriş durdu" diye konuştu.

"KESİNTİLER SON BULDU"

KKTC ve Türkiye'den gerekli izinleri aldıktan sonra Haziran ayında radyolink hattı kurmak için çalışmalara başladıklarını ve 4 ay gibi kısa bir sürede hattı hizmete açtıklarını bildiren Terzioğlu, 2 milyon liraya mal olan hattın, deniz üzerinden yapılan dünyanın en uzun ve kapasitesi en yüksek radyo link hattı olduğunu söyledi. Radyo link hattı için KKTC'nin Girne şehrindeki Beşparmak Dağları'nın zirvesi ile Türkiye'de Mersin sınırları içindeki Toros Dağları'na dev kuleler kurduklarını belirten Terzioğlu, kendi içinde yedekli olan radyolink hattının Ekim ayında hizmete girmesinden sonra KKTC'nin dünya ile iletişiminin hiç kesilmediğini ifade etti.

"OTOBAN KURDUK"
KKTC'nin dünya ile bağlantısının sadece Türkiye üzerinden gerçekleşebildiğine dikkat çeken Terzioğlu, "Sadece ticari bir yatırım yapmadık aynı zamanda sosyal bir yatırım da yapmış olduk. KKTC'nin haberleşme izolasyonunu kaldırdık" şeklinde konuştu.