Arap kadınların 700 milyar doları var

Ortadoğu'da kadınların finansal gücü artıyor. Bölge ekonomisinde 700 milyar dolarlık bir güce hükmeden kadınların kişisel varlıkları da 50 milyar doları aştı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
Ortadoğulu yatırımcı kadınların bölge ekonomisindeki payı ve gücü her geçen gün artıyor. Petrol zengini bölgedeki ekonomik hacmin yüzde 22'sine denk gelen 700 milyar dolarlık bir varlık Ortadoğulu kadınlar tarafından yönetiliyor. Bu rakamın gelecek dört yıl içinde yüzde 8 artması beklenirken, Ortadoğulu iş kadınlarının kişisel servetleri de geçen yıl itibariyle 50 milyar doları aşmış durumda. Bu rakamın da önümüzdeki dört yıl içerisinde 70 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Kadınların ekonomide artan gücüne paralel olarak bölgede sadece finans alanında değil çevresel ve sosyal alanlardaki yatırımların da arttığına dikkat çekilirken, gençlere girişimcilik alanında daha fazla fırsatlar yaratılmaya başlandığı kaydediliyor.

PERAKENDE SEKTÖRÜ REVAÇTA

ABD'li danışmanlık ve araştırma şirketi Boston Consultancy Group'un yaptığı çalışmaya göre, Ortadoğulu kadınlar daha sürdürülebilir ve gelişime açık olan çevre, inşaat ve perakende sektörüne yoğun bir ilgi duyuyor. Danışmanlık şirketi Carousel Solutions Başkanı Shimi Shah, Ortadoğulu kadınların kabuklarından çıkarak, iş dünyasındaki varlıklarını daha aktif hale getirmeye başladığını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU