Başbakan Ortadoğu'ya çıkarma yapıyor

Başbakan Erdoğan, ocakta Irak, Kuveyt ve Katar'ı kapsayan Ortadoğu turuna çıkıyor. Türk müteahhitlerin bu ülkelerdeki yapılanmada yer almasını isteyen Erdoğan, işadamlarına "Şimdiden hazırlıklarınızı yapın" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
Türkiye Müteahhitler Birliği'nin ödül törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir süre sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu Irak'a göndereceğini daha sonra da kendisinin geniş bir heyetle Irak'a gideceğini açıkladı. Savaş sonrasında ülkenin yeniden inşasından Türk yatırımcıların faydalanması gerektiğini ima eden Erdoğan, Irak'ta güneye doğru çok ciddi yeni yapılanmalar olacağını kaydetti. Irak'ta riskler bulunduğunu söyleyen Erdoğan "Ama ekonomi zaten risktir. Girişimcilik risktir, bu riski alarak buralarda hep beraber bazı adımları atarsak gelecek çok daha farklı olacaktır" diye konuştu. 10-12 Ocak'ta da Kuveyt ve Katar'a gideceğini belirten Başbakan Erdoğan, "Buralardaki yapılanmada Türk müteahhitleri yer almalı. Bu konuda şimdiden hazırlıklarınızı yapın" dedi. Müteahhitlerin yurtdışında üstlendikleri proje tutarının 2010'da 14 milyar dolara ulaştığını söyleyen Erdoğan, "1972-2002 yılları arasında, 30 yılda müteahhtlerin üstlendiği iş hacmi ise 44 milyar dolardı. Ama 2002-2010 yılları arasında 133 milyar dolar oldu" dedi.

'KAPILARI ARALAYACAĞIZ'
İş hacmindeki, ihracattaki ve istihdamdaki artışın Türkiye'ye olan güveni gösterdiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Bize düşen, Türkiye'nin itibarını artırmak, bölgesel ve küresel ağırlık merkezi haline getirmektir. Bize düşen istikrarı, güven ortamını korumak, Türkiye'ye olan güven katsayısını artırmaktır. Biz yoldaki engelleri kaldıracak, kapıları aralayacak, yol bulacak, yol bulamazsak yol açacağız. Sizler de o yollardan yürüyecek, o kapılardan girecek ve güvenle, huzurla işlerinizi yapacaksınız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU