Robot ressam yaptı

Prof. Dr. Aytül Erçil, mozaik taşları ile resim yapabilen robot icat etti. Yapay gözlü sanatçı robot, binlerce taşı hafızasına alıp istenilen büyüklükteki tabloyu birkaç dakika içinde oluşturabiliyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 28.12.2010 ABONE OL
Vistek ISRA Vision, Türk sanayisinin adeta yapay gözü gibi çalışıyor. Bugüne kadar yerli, yabancı bir çok dev kuruluşa çözümler sunan firma, 'yapay görme' alanında dünyanın ilk beş şirketi arasında yer alıyor. Firmanın geliştirdiği kamera sistemleri trafikte araç sayımından, fotoğrafta cinsiyet tespitine, ürünlerin üzerindeki milimetrik çatlaklardan, saydam cisimlerin üç boyutlu görüntülenmesine kadar onlarca alanda teknoloji geliştiriyor. Ancak firmanın TÜBİTAK ödüllerinde de finale kalan son icadı kendinden epey söz ettirecek türden. Şirket, dünyanın mozaik taşları ile resim yapabilen ilk robotunu icat etti. Robot sayesinde istenilen büyüklükteki alana istenilen resim yapılabiliniyor.

BİR BENZERİ YOK

Robotun dünyada bir benzeri olmadığını anlatanşirketin kurucusu Prof. Dr. Aytül Erçil, "Mozaik sanatı bizim kültürümüzde yaygın. Cihaz, kamera ve robot sistemiyle otomatik olarak mozaik dizgi gerçekleştirebilen bir sistemdir. Bilgisayar görü alanındaki taş desenlerin kamera ile kaydedilerek, bilgisayar yazılımları yardımıyla öbekleştirilmesi sonrasında, mozaik resmi oluşturulacak parçaların en iyi şekilde hangi taşlar ile doldurulabileceği belirliyor" diyor.

SANAYİNİN YAPAY GÖZÜ

Aytül Erçil, Vismos adını verdikleri robot ressamı şu sözlerle anlatıyor: "Vismos, kamera ve robot sistemi ile otomatik olarak mozaik dizgi gerçekleştirebilen bir sistem. Geliştirilen sistem, karo mozaik dizgi işlemini kolaylaştıran, hızlandıran ve tüm işlemi otomatik olarak gerçekleştiren robotu ve herhangi bir resmin mozaiklerle gerçekleştirilmesi işleminin tasarım aşamasını gerçekleyen bir yazılımı kapsıyor. Ürünle, bilgisayar görü alanındaki taş desenlerin kamera ile kaydedilerek firma tarafından geliştirilen bilgisayar yazılımları yardımıyla öbekleştirilmesi sonrasında mozaik resim oluşturuluyor."

BUGÜN NELER OLDU