Hüsnü Bey'e izin çıktı

BDDK, Finansbank'ın eski patronu Hüsnü Özyeğin'in Millennium Bank'ı alması için izin verdi. Ünlü bankacı 4 yıl sonra sektöre döndü

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in aylardır beklediği bankacılık izni çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Özyeğin'e ait Credit Europe Bank'ın, Portekizli BCP'nin Türkiye'de sahip olduğu Millennium Bank'ı satın almasına onay verdi. BDDK'nın Milenium Bank hisselerinin yüzde 95'lik kısmının devredilmesine ilişkin izni 27 Aralık'ta verdiği belirtildi. Bankanın geri kalan yüzde 5 hissesi için Fiba Grubu ile BCP arasında karşılıklı alım ve satım opsiyonlarının imzalandığı kaydedildi. Konuyla ilgili Fiba Holding'ten yapılan açıklamada, "Halen Hollanda, Belçika, Almanya, Rusya, İsviçre, Romanya, Ukrayna, Dubai, Malta ve Çin'de 3 milyon müşterisine 200 şubesi, 14 bin satış noktası ve 5 binden fazla çalışanı ile kurumsal, ticari, KOBİ ve bireysel bankacılık alanlarında hizmet veren Credit Europe Bank, bu satın alma ile Türkiye'de de bankacılık operasyonlarına başlamaktadır'' denildi. Hüsnü Özyeğin, konuyla ilgili değerlendirmesinde, ''Millennium Bank son yıllarda yurt dışında oluşturduğumuz bankacılık zincirini tamamlayan önemli bir satın alma olmuştur. Türk bankacılık sektörünü yakından tanıyan ekibimiz ile yeni bankamızı müşterilerimizin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verecek bir yapıda büyütmeyi planlıyoruz'' dedi. Açıklamada, halihazırda 923 milyon lira bilanço büyüklüğü ve 18 şube ile faaliyetlerine devam eden Millennium Bank A.Ş'nin isminin önümüzdeki aylarda değiştirileceği ifade edildi.

KOLTUK DİLDAR'A EMANET

Millennium Bank'ı satın alan Hüsnü Özyeğin'in bankanın genel müdürlük koltuğunu nisan ayında Finansbank'tan ayrılan Bekir Dildar'a emanet etmesi bekleniyor. 1964 doğumlu Dildar, 1986 yılında Alliant International Üniversitesi'nden mezun oldu. 1991'den itibaren üç yıl Egebank'ta çalıştı. 1994 yılında Finansbank bünyesine katılan Dildar, 1997 yılında şube müdürü oldu. 2003 yılında Kobi Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı olarak Finansbank'a dönüş yaptı. Dildar, 2008 yılının Temmuz ayına kadar Finansbank Kobi Bankacılığı Genel Müdür Yardımcılığı yanı sıra Finans Leasing Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de sürdürdü.

BUGÜN NELER OLDU