Noel Baba grevde

Noel Baba bu kez hediyeler yerine krizdeki Avrupa'ya yeni grev dalgaları getirdi. Yunanistan, Portekiz, İngiltere ve İspanya, 2011'e genel grevlerin gölgesinde giriyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
Bütçe açıkları yüzünden birbiri ardına kemer sıkma önlemleri almak zorunda kalan mali krizdeki Euro Bölgesi ülkeleri, yeni yıla grevlerin gölgesinde giriyor. Yunanistan'da ardı arkası kesilmeyen grev eylemlerine Portekiz, İngiltere ve İspanya'dan gelen grev dalgaları da ekleniyor. 110 milyar euroluk Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB) yardımı sonrası acı reçetenin faturasını halka kesen Yunan hükümeti, yeni grev kararları ile yeniden sarsılıyor. Hükümetin bütçe açığının daraltılması için uygulamayı öngördüğü reformları protesto etmek amacıyla grev kararı alanların arasına Eski Yunan Havayolları'nın (Olympic Airlains) özelleştirilmesinin ardından bazı pilot ve teknisyenlerin başka yerlere atanmasını protesto eden Sivil Havacılık Kurumu Çalışanları Federasyonu da katıldı. Bugünden başlayarak iki günlük grev kararı alan federasyon üyelerine diğer sektörlerdeki ulaştırma çalışanları da katılıyor. Bugün başkent Atina'da banliyö trenleri ile metro ve belediye otobüsleri çalışanları da belirli aralıklarla iş bırakıyor. İşçi ve memurların yeni yılda da eylemlerini sürdüreceği açıklanırken, grevin özelleştirme kararları ve işçi maaşlarında yapılacak kesintileri protesto amacıyla düzenleneceği belirtildi.
PORTEKİZ'DE PAZARLIK SÜRÜYOR

Portekiz hava taşımacılık kurumu çalışanları da kriz yüzünden işten çıkarılacak 336 arkadaşı için alınan kararı protesto etmek için yarın greve gitmeye hazırlanıyor. Hükümet yetkilileri grevin ertelenmesi için pazarlıkları sürdürürken, görüşmelerden olumsuz bir sonuç çıkması durumunda grevlerin devam edeceği belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU