Yılbaşı hediyeleri açıldı

Başbakan Erdoğan çiftçiye, dar gelirliye ve öğrenciye yeni yıl müjdesi verdi. Öğrenci bursları aylık 200 TL'den 240 TL'ye çıkıyor. Çiftçiye kredi kolaylığı getiriliyor, faiz oranı yüzde 13'ten 10'a çekiliyor. Dar gelirliye çocuk başına ödenen şartlı nakit transferi de yüzde 50 artıyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Salı 29.12.2010 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeni yıla sayılı günler kala vatandaşa üç büyük müjde verdi. AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, yüksek öğrenim kredisine yüzde 20 zam yaptıklarını müjdelerken, çiftçilerin Ziraat Bankası'ndan kullandıkları kredinin faiz oranının yüzde 13'den yüzde 10'a çekildiğini açıkladı. Başbakan Erdoğan, dar gelirli ailelerin çocuklarını okullara göndermeleri karşılığında yapılan aylık yardımların da yüzde 22 ile yüzde 50 arasında yükseltildiğini kaydetti. 2011 bütçesinin insan merkezli bir bütçe olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, "Ekonominin odağına insanı alan bir anlayışla hazırladık. Yeni bütçede de en büyük payı eğitim alıyor. Sağlığa, adalet ve emniyete, toplumun her kesimini gözeten sosyal harcamalara bu bütçemizde de önemli paylar ayrılıyor. Küresel krizi başarıyla atlattığımız bu süreçte, 2011'in yeni başarılarla dolu, ekonomide yeni hedeflerin yakalanacağı, istikrarlı büyümenin devam edeceği bir yıl olacağını görebiliyoruz'' diye konuştu. Türkiye'nin 8 yılda hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, "İnşallah önümüzdeki 13 yılda çok daha büyük hayalleri gerçeğe dönüştürecek ve bugünkünden çok farklı bir Türkiye inşa edilmiş olacaktır" dedi.

'KURU SIKI ATMA KARDEŞİM'
Şartlı destekte paranın annenin hesabına yatırılmasının kendilerinin kadına olan yaklaşımlarını gösterdiğini anlatan Başbakan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Toplu Konut İdaresi (TOKİ ) ile ilgili gönderme de yaptı. Başbakan Erdoğan, "Şimdi anamuhalefet partisi Genel Başkanı çıkıyor 'TOKİ'ye yetki vereceğiz' diyor; kuru kuru atma kardeşim. Geldiğimizde TOKİ'nin nerede olduğu belliydi, bizden sonra TOKİ nereye geldi" dedi.

1. MÜJDE
Çiftçiye kredi kolaylığı
1 OCAK'TAN itibaren, Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi faiz oranı yüzde 13'ten yüzde 10'a çekiliyor. Hayvancılık ve tarımsal sulama kredilerine Hazine'nin verdiği yüzde 100 faiz desteği devam edecek. Diğer tüm kredilerde ise Hazine faizin yüzde 25'ini değil, yüzde 50'sini karşılayacak. Çiftçi, Ziraat Bankası'ndan artık yüzde 0-5 aralığında faizle kredi kullanabilecek. Banka'dan daha önce değişken faizli kredi kullanan ve borcu devam eden çiftçilerin borçlarına da yeni faiz oranları uygulanacak. Erdoğan, 2002'de 67 bin kişinin 228 milyon lira kredi kullandığını, bugün ise çiftçi sayısının 900 bine, kredi miktarının da 13 milyar liraya ulaştığını kaydederek, "Nereden nereye? 8 yıl önce çiftçi iflasın eşiğine gelmişti, şimdi takipteki kredi oranı yüzde 1.6'ya indi. Yeni düzenleme bütçeye yük getirmeyecek" dedi.

2. MÜJDE
Öğrenci bursu aylık 240 TL'ye çıkıyor
YILBAŞINDAN itibaren üniversite öğrencilerinin burs ve kredi miktarı yüzde 20 artarak, aylık 200 liradan 240 liraya çıkacak. Master öğrencilerinin 400 lira olan kredisi aylık 480 liraya, doktora öğrencisinin aylık 600 lira kredisi ise 720 liraya yükselecek. Aylık 120 lira olan beslenme yardımı ise yılbaşından itibaren 150 liraya çıkacak. Böylece, üniversite öğrencilerinin kredi ve burs miktarını, 2002'ye göre yüzde 433 artırmış olduklarını kaydeden Erdoğan, "İşte durum ortada; Halep oradaysa arşın Ankara'da. Öğrencilerimize analarının ak sütü gibi helal olsun" dedi.

3. MÜJDE
Dar gelirliye okul yardımı artıyor
BAŞBAKAN Erdoğan dar gelirli ailelere, çocuklarının okula devam etmesi kaydıyla yapılan 'şartlı nakit transferi'nin de 1 Ocak'tan itibaren yüzde 22-50 artırılacağını bildirdi. Buna göre, ilköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 20 lira olan ödeme 30 liraya, ilköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 25 lira olan ödeme 35 liraya; orta öğretime devam eden erkek öğrenci ödenen için 35 lira olan yardım 45 liraya, kız öğrenci için verilen 45 lira olan ödeme de 55 liraya yükseltilecek. "Evde kaç çocuk olursa hepsine ödüyoruz'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu destekler bütçeye ek yük getirmeyecek. Güçlendikçe ülkeyle beraber evelallah destekler de bu denli artacaktır. Dedik ya insan merkezli bir bütçe. Bunu yaptık ve buna devam ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU